Konferencja rozpoczęła się rano, od razu od poważnych inwestycyjnych tematów. Spotkanie rozpoczął Wojciech Konieczny, zastępca redaktora naczelnego Farmera i doświadczony agronom, który powitał gości i przedstawił panelistów, podziękował też sponsorom za wsparcie konferencji.

Pierwszy panel poświęcony był finansom i ubezpieczeniom. Nasi eksperci omówili temat zarządzania finansami gospodarstwa w trudnych czasach. – W ciągu ostatnich 10 lat było tak wiele możliwości pozyskania finansowania, że niektórzy rolnicy mogli się w nich pogubić – powiedział nasz pierwszy panelista, doktor Mariusz Tatka, specjalista ekonomiki rolnictwa. Ekspert przyznał, że czasem chęć inwestycji wygrywa w gospodarstwach z racjonalnym decydowaniem, czy dana maszyna powinna w ogóle znaleźć się w gospodarstwie.  

Dr Tatka odpowiedział na pytania, skąd brać pieniądze na rozwój, gdzie szukać oszczędności, jak decydować między zakupem maszyny a korzystaniem z usług. - Przy racjonalnej ocenie należy się zastanowić, jakie są potrzeby inwestycyjne, jak ocenić potrzebę zakupu maszyny na podstawie danych z gospodarstwa. To są często decyzje na wyrost, na potrzeby przyszłego, niepewnego rozwoju – podkreślał dr Tatka.

Drugim panelistą był Jakub Kempczyński, kierownik departamentu ekspertów Agro z BGŻ BNP Paribas. Poruszył on doniosły temat niedocenianego wciąż planowania i utrzymania płynności finansowej gospodarstwa. - Od czego należy zacząć planowanie? Często ufamy swojej głowie, że będziemy pamiętać o wydatkach i planowanych pracach, pomysłach do zrealizowania. Ale zachęcam do zapisywania ich – powiedział Jakub Kempczyński. - Trzeba pamiętać o naszych mocnych i słabych stronach, zrobić analizę SWOT. Planować musimy krótko, średnio i długoterminowo, to często lekceważymy a dla banku to podstawowa sprawa. Musimy zdecydować, co będzie za 15 lat, np. kto przejmie gospodarstwo? W trakcie planowania przydają się właśnie podręczne codzienne notatki - podkreślał.

Trzecim panelistą był dr Piotr Pawlak z firmy Arysta LifeScience Polska, który omówił właściwości preparatu Rooter. - Ten preparat ma regenerować rośliny po zimie i okresie spoczynku, wpływać na efektywne pobieranie składników mineralnych z gleby. Indukuje pobieranie takich składników jak azot, magnez i mikroelementy – zachwalał ekspert.

Następnie prof. dr hab. Marek Korbas z zakładu Mikologii, Instytut Ochrony Roślin, Państwowy Instytut Badawczy omówił, jak sporządzać mieszaniny zbiornikowe, cel ich stosowania, zalety i ryzyka. Profesor przypomniał, że środki ochrony roślin muszą być stosowane zgodnie z prawem, z dyrektywami unijnymi. - Nie wszystko nam wolno – powiedział profesor.  Odpowiedział też na pytanie, dlaczego w ogóle należy stosować mieszaniny. – Płyną z tego korzyści. Dzięki mieszaninom można zaoszczędzić średnio na paliwie 40 proc. i 30 proc. na robociźnie, a to jest znaczący koszt w gospodarstwie – zauważył.  

Podczas następnych paneli Mariusz Michalski z Innvigo omówi środki ochrony roślin swojej firmy, a następnie – już w części poświęconej agrotechnice, Tomasz Haase z firmy Agrii Polska przedstawi technologię nawożenia azotem upraw ozimych i jarych. Doktor Jarosław Potarzycki z katedry chemii rolnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówi podnoszenie żyzności gleby pod zborza i rzepak.

W trzeciej części poświęconej technice rolniczej doktor Jarosław Chlebowski z katedry maszyn rolniczych i leśnych z SGGW w Warszawie przedstawi zagadnienia związane z kombajnami zbożowymi.

Organizatorem cyklu konferencji jest wydawca miesięcznika "Farmer" i portalu farmer.pl.

Sponsor główny konferencji:  BGŻ BNP Paribas

Partner główny: Arysta LifeScience Polska

Partnerzy: Agrii Polska, Innvigo

Kolejne konferencje:

19 stycznia – woj. wielkopolskie – Zamek Biedrusko

31 stycznia – woj. pomorskie – Zamek Gniew

7 lutego – woj. warmińsko-mazurskie – Hotel Zamek Giżycko

9 lutego – woj. mazowieckie – Hotel Zamek Pułtusk

14 lutego – woj. lubelskie – Pałac pod Lublinem Akropol

Szczegóły oraz rejestracja TUTAJ