Środa 01.09.2010
Prognozowana wysokość opadów: w woj. małopolskim, lubelskim i podkarpackim 20-30mm, miejscami 40mm, w woj. śląskim, świętokrzyskim, na wschodzie mazowieckiego i na południu podlaskiego 20-30mm, lokalnie do 40mm. Na północy woj. podlaskiego, w woj. warmińsko-mazurskim, opolskim, łódzkim i w zachodniej części woj. mazowieckiego 10-5mm, lokalnie 20-25mm. W woj. dolnośląskim, na południowym wschodzie woj. wielkopolskiego, na wschodzie woj. kujawsko-pomorskiego 5-15mm. Na pozostałym obszarze 0-5mm.
W dzień na wschodzie i w centrum kraju zachmurzenie duże i całkowite z ciągłymi opadami deszczu, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady deszczu. Największe opady w województwach: mazowieckim, śląskim i świętokrzyskim małopolskim, lubelskim i podkarpackim, lokalnie do 40mm. Na pozostałym obszarze opady słabe lub umiarkowane, jedynie w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, łódzkim i opolskim do 25mm. Wysoko w Tatrach opady śniegu, okresami intensywne. Temperatura maksymalna od 12°C na wschodzie do 16°C w centrum i do 18°C, 19°C na północnym zachodzie, na Podhalu 9°C. Wiatr północno-zachodni i zachodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 70km/h.
W ciągu następnej doby pozostaniemy jeszcze w zasięgu tego samego niżu, którego centrum przemieszczać się będzie znad Białorusi na północ, w wilgotnym i chłodnym powietrzu polarno-morskim.
Prognozowana wysokość opadów: w woj. podlaskim, wschodniej części mazowieckiego, w woj. lubelskim i podkarpackim 10-20mm, miejscami 30mm. We wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, zachodniej podlaskiego i mazowieckiego, w woj. świętokrzyskim, śląskim i małopolskim 5-10mm, miejscami 15mm, w woj. dolnośląskim i opolskim 1-5mm, lokalnie 10mm. Na pozostałym obszarze 0-5mm.
Na wschodzie i południowym-wschodzie kraju zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami przelotne opady deszczu. W województwach podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim opady jeszcze dość duże. Temperatura minimalna od 8°C do 11°C, tylko na Wybrzeżu miejscami 12°C, a w kotlinach górskich 5°C, 6°C. Wiatr umiarkowany, na północy kraju również dość silny, porywisty, w porywach do 75km/h, północno-zachodni i północny. Na Bałtyku sztorm.

Czwartek 02.09.2010
Prognozowana wysokość opadów: miejscami na wschodzie i południu 5-10mm. Na pozostałym obszarze 0-5mm.
Na krańcach południowo wschodnich pochmurno, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. W Tatrach opady deszczu ze śniegiem i i śniegu. Na północy kraju lokalnie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 12°C na Suwalszczyźnie do 17°C na zachodzie i miejscami na Wybrzeżu. Wiatr przeważnie umiarkowany, na Pomorzu i Wybrzeżu okresami dość silny, porywisty w porywach do 75km/h, północno-zachodni, na południowym wschodzie zachodni, a na Wybrzeżu i Pomorzu północny. Na Bałtyku sztorm.
Prognozowana wyasdsokość opadów: w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim 1-5mm, lokalnie 10mm, na pozostałym obszarze 0-2mm, tylko na Wybrzeżu 1-3mm.
Zachmurzenie umiarkowane, początkowo miejscami duże i zanikające przelotne opady deszczu, nad ranem rozpogodzenia. Jedynie na południu kraju zachmurzenie duże z przejaśnieniami i okresami przelotne opady deszczu, wysoko w Tatrach śniegu. Temperatura minimalna od 6°C do 8°C, jedynie na południu i nad samym morzem od 8°C do 10°C. Wiatr północno-zachodni i północny, słaby i umiarkowany, we wschodniej części Wybrzeża wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 70km/h.

Piątek 03.09.2010
Prognozowana wysokość opadów: w woj. śląskim, małopolskim, lubelskim i świętokrzyskim 1-5mm, lokalnie 10mm. W woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, dolnośląskim i opolskim 1-5mm. Na pozostałym obszarze 0-2mm.
Zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami przelotne opady deszczu, najwięcej opadów na południowym wschodzie. Temperatura maksymalna od 14°C miejscami na północy kraju do 17°C w centrum i na południu. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby, w północno-wschodniej połowie kraju do umiarkowanego, we wschodniej części Wybrzeża wiatr umiarkowany, początkowo okresami dość silny, porywisty, w porywach do 60km/h.

Ocena aktualnej sytuacji hydrologicznej i zagrożenia powodziowego

W dorzeczu Wisły
W ciągu najbliższych dwóch dni na górnej Wiśle i jej dopływach prognozowane są wahania oraz wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej miejscami powyżej stanów alarmowych. Występujące w godzinach nocnych (31.08/1.09) opady deszczu spowodowały znaczne wzrosty. W ciągu dnia w górnych odcinkach dopływów górnej Wisły prognozowane jest utrzymywanie się wysokich stanów wody a następnie stopniowe obniżanie się, w środkowych i dolnych odcinkach dalsze wzrosty stanów wody miejscami powyżej stanów alarmowych, a stopniowe opadanie stanów w dniu jutrzejszym, po zmniejszeniu intensywności opadów i spływie wody z górnych części zlewni.
Na górnej Wiśle formuje się fala wezbraniowa o kulminacji w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych a lokalnie powyżej stanów alarmowych.
Przekroczenie stanów alarmowych prognozowane jest w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Nidy.
Prawdopodobieństwo przekroczenia stanów alarmowych wynosi 90%.
W przypadku przekroczenia stanów alarmowych w profilach nie obwałowanych prawdopodobieństwo wystąpienia wody z koryta wynosi do 90%, w przypadku przekroczenia stanów alarmowych w profilach obwałowanych nie przewidujemy przelania się wody przez koronę wałów.
W miarę rozwoju sytuacji meteorologicznej hydrologicznej prognoza będzie modyfikowana.

Na środkowej Wiśle prognozowany jest stopniowy wzrost stanu wody w trefie wody średniej. W dorzeczu środkowej Wisły w ciągu najbliższych dwóch dni prognozuje się wahania i lokalne wzrosty stanu wody na ogół w strefie wody wysokiej .
W zlewniach Kamiennej i Pilicy prognozowane jest przekroczenie stanów alarmowych.
Prawdopodobieństwo przekroczenia stanów alarmowych wynosi 70%.
W wyniku przekroczenia stanów alarmowych nie przewiduje się przelania wody przez koronę wałów w profilu wodowskazowym IMGW.
Na środkowej i dolnej Wiśle przewiduje się wahania i opadanie poziomu wody.

W dorzeczu Odry
W wyniku występujących opadów deszczu w zlewni górnej i środkowej Odry w ciągu najbliższych 2 dni prognozowane są wzrosty stanów wody w górnych odcinkach dopływów Odry oraz na górnej Odrze przy przekroczonych stanach ostrzegawczych lokalnie alarmowych. Najwyższe stany wody będą utrzymywać się w zlewniach Olzy, Białej Głuchołaskiej, i na górnej Odrze. W ciągu bieżącej doby stany wody mogą przekroczyć stan alarmowy od 10 do 80cm. W pozostałych zlewniach górnej i środkowej Odry stany alarmowe mogą zostać przekroczone o 10 do 50cm.
Na górnej Odrze formuje się fala wezbraniowa o kulminacji w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych a lokalnie powyżej stanów alarmowych.

W przypadku przekroczenia stanów alarmowych w profilach nie obwałowanych prawdopodobieństwo wystąpienia wody z koryta wynosi do 90%, w przypadku przekroczenia stanów alarmowych w profilach obwałowanych nie przewidujemy przelania się wody przez koronę wałów.

W zlewni Warty prognozowane są wzrosty stanów wody w górnej części (powyżej zbiornika) miejscami powyżej stanów ostrzegawczych oraz wahania w strefie wody średniej i wysokiej.

Źródło: IMiGW/farmer.pl