• Jaka zima czeka nas w tym roku? Długoterminowa prognoza pogody od grudnia do marca wskazuje, że pogoda w miesiącach zimowych będzie podobna do tej z ubiegłych lat.
  • Grudzień będzie mroźny na południu, mieszkańcy północy raczej nie muszą się ich obawiać.
  • W styczniu mogą nas zaskoczyć większe niż zazwyczaj opady śniegu, zwłaszcza w północnej Polsce.
  • Na pierwszy atak zimy musimy być przygotowani już w tym tygodniu. Zapowiadane są opady śniegu i temperatury poniżej 0.

W grudniu najzimniej ma być w Zakopanem. Średnia temperatura ma być ujemna, nawet do minus 3 stopni Celsjusza. Mrozu nie muszą się obawiać mieszkańcy zachodniej Polski. W Szczecinie średnia może wynieść nawet 3 stopnie na plusie.

Prognoza pogody na styczeń

W styczniu temperatury też mają się mieścić w zakresie średniej z trzydziestu lat (1991-2020). Wyższe niż zazwyczaj są jednak prognozowane opady w północnej Polsce. W Koszalinie może to oznaczać od 6 cm na metr kwadratowy. Także w Gdańsku, gdzie zazwyczaj opady są niższe niż w innych miastach, ma porządnie popadać.

Prognoza pogody na luty

Luty ponoć niczym nas nie zaskoczy. Polskim "biegunem zimna" mają pozostać Suwałki, a szczecinianie mogą się spodziewać lekko dodatnich temperatur. Prawdziwym zaskoczeniem ma być dopiero marzec. IMGW prognozuje, że atmosferyczna wiosna wyprzedzi kalendarzową i w całym kraju będzie cieplej niż zwykle, choć deszczowo.

Na pierwszy atak zimy musimy być przygotowani już w połowie tygodnia.

- Od czwartku zmiana pogody, będzie więcej słońca, ale chłodno. Temperatura spadnie poniżej zera i na północy kraju może pojawić się deszcz ze śniegiem i śnieg - poinformował IMGW.