Redakcja magazynu Farmer i portalu farmer.pl po raz trzeci nagrodziła firmy za innowacyjne produkty, których stosowanie w polskich gospodarstwach rolnych przyczynia się do rozwoju przedsiębiorczości oraz ochrony środowiska naturalnego. Po raz drugi wyróżniono także innowacyjne produkty ogrodnicze, wskazane przez redakcję portalu sadyogrody.pl. W konkursach na Innowacyjny Produkt Rolniczy 2017 oraz Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2017 mieli swój udział także czytelnicy magazynu Farmer, portali farmer.pl oraz sadyogrody.pl, którzy przyznali nagrody w każdej z kategorii.

– Innowacyjność jest w rolnictwie niezwykle ważna. To dzięki nowym technologiom polscy rolnicy osiągnęli taki olbrzymi postęp, a rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy stały się jednymi z głównych filarów polskiej gospodarki – powiedział Wojciech Denisiuk, redaktor naczelny magazynu Farmer i portalu farmer.pl – To dzięki nowoczesnym maszynom, wydajniejszym roślinom, skuteczniejszym środkom ochrony roślin, nowatorskiemu podejściu do żywienia zwierząt, ale też wielu innym rozwiązaniom z zakresu zarządzania czy finansowania polskie rolnictwo jest dzisiaj w miejscu, z którego możemy być dumni. Dziękujemy i prosimy o więcej innowacyjnych rozwiązań, które czynią pracę rolników bardziej efektywną – dodał.

Celem konkursów było wyróżnienie pomysłów i działań, które przyczyniają się do poprawy warunków gospodarowania i funkcjonowania właścicieli oraz osób zarządzających gospodarstwami rolnymi, sadami i ogrodami. Pod uwagę brano nowe techniki produkcji, pozwalające na bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów gospodarstwa i mniejsze zużycie środków produkcji, ochronę bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym oraz innowacje związane z zapewnieniem wyższego poziomu zdrowotności  i dobrostanu zwierząt hodowlanych. Wśród laureatów znalazły się również firmy polskie, które śledząc światowe trendy, proponują innowacyjne rozwiązania dopasowane jednocześnie do potrzeb polskich rolników, sadowników i ogrodników.

Laureaci konkursu Innowacyjny Produkt Rolniczy 2017 zostali wyłonieni przez kapitułę konkursu powołaną przez redakcję miesięcznika Farmer. W jury konkursu znaleźli się:  prof. Krzysztof Domaradzki, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, inż. Sebastian Dorociński, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, dr Marcin Gołębiewski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Witold Grzebisz, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, prof. Aleksander Lisowski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Marek Korbas, Instytut Ochrony Roślin, prof. Sławomir Podlaski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dr inż. Tomasz Schwarz, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie,  a także: Wojciech Denisiuk, redaktor naczelny miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl, Wojciech Konieczny, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl oraz dziennikarze miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl: Łukasz Chmielewski, Karol Hołownia i Bartosz Wojtaszczyk.

Nagrody Innowacyjny Produkt Rolniczy 2017 przyznane zostały w ośmiu kategoriach.

W kategorii nawozy wyróżniono:

ABS Canola firmy Agrii Polska – za dużą przydatność w odżywianiu roślin oraz za wysoki  poziom bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego, poprzez stabilizowane uwalnianie fosforu do roztworu glebowego.

ABS Canola
ABS Canola

Nagroda czytelników:

Pakiet ŻePak firmy Elvita – za kompleksowe rozwiązanie obejmujące odżywianie mineralne rzepaku ozimego i jego ochronę przed chorobami grzybowymi.

Pakiet ŻePak
Pakiet ŻePak

W kategorii środki ochrony roślin i materiał hodowlany wyróżniono:

Elatus Plus firmy Syngenta Polska – za nowatorską substancję czynną – solatenol, charakteryzującą się wysoką skutecznością przeciwko najważniejszym chorobom grzybowym w zbożach – w tym rdzy żółtej. Ważnym wyróżnikiem nagrodzonego fungicydu jest jego rejestracja do zwalczania ramularii.

Elatus Plus
Elatus Plus

Medax Max, firmy BASF Polska – za skład gwarantujący pewniejsze i bezpieczne działanie, szeroki termin stosowania, jak również wysoką odporność na czynniki pogodowe jak temperatura, nasłonecznienie czy opady deszczu.

Medax Max
Medax Max

Nagroda czytelników:

Lumiposa 625FS firmy DuPont Poland – za fakt, iż pierwszy raz od wycofania zapraw insektycydowych zawierających neonikotynoidy pojawiła się możliwość ochrony rzepaku ozimego przed owadami w początkowej fazie wzrostu za pośrednictwem zaprawy.

W kategorii pasze, dodatki paszowe i materiał hodowlany wyróżniono:

14475 Mieszanka ziołowa "GC" firmy BELLAKO – za możliwość ograniczenia konieczności zastosowania kokcydiostatyków.

14475 Mieszanka ziołowa GC
14475 Mieszanka ziołowa GC

Nagroda czytelników:

QUALIX firmy Timac Agro Polska – linia produktów Qualix należy do nielicznej grupy produktów dedykowanych do stosowania w żywieniu bydła opasowego. Dzięki specjalnie dobranej recepturze wspomaga metabolizm i funkcjonowanie żwacza, co w bezpośredni sposób przekłada się na wyższy zysk producentów.

 

Qulix
Qulix

W kategorii budynki inwentarskie i ich wyposażenie wyróżniono:

System BRU firmy BAUER Group Polska – stwarza możliwość odzyskania naturalnej ściółki w wyniku separacji i pasteryzacji płynnych odchodów zwierzęcych. Istotą systemu jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa stosowanej ściółki i tym samym zapewnienia wyższego poziomu zdrowotności  i dobrostanu zwierząt.

System BRU
System BRU
 

Nagroda czytelników:

KSK Developments – za Bezprzewodowy Zdalny System Monitorowania Przebiegu Procesów Zachodzących w Pryzmach Kompostowych.

 

Bezprzewodowy Zdalny System Monitorowania Przebiegu Procesów Zachodzących w Pryzmach Kompostowych
Bezprzewodowy Zdalny System Monitorowania Przebiegu Procesów Zachodzących w Pryzmach Kompostowych

W kategorii ciągniki rolnicze wyróżniono:

Ciągnik T6 Dynamic CommandTM firmy New Holland – w którym zastosowano przekładnię powershift wyposażoną w podwójne sprzęgło i system Dynamic IntelliShift, które steruje zmianą przełożeń. To sprawia, że każda zmiana biegu jest nieodczuwalna, także przy zimnym oleju.

Ciągnik T6 Dynamic CommandTM
Ciągnik T6 Dynamic CommandTM

Case IH Maxxum Multicontroller firmy Case IH – w którym, dzięki zastosowaniu podłokietnika z Multicontrollerem, obsługa wszystkich funkcji ciągnika jest w zasięgu ręki operatora: począwszy od obsługi kciukiem przekładni Powershift i przekładni nawrotnej, aż po regulację prędkości obrotowej silnika i obsługę elektronicznych zaworów hydrauliki zewnętrznej.

Case IH Maxxum Multicontroller
Case IH Maxxum Multicontroller

Podłokietnik Valtra SmartTouch firmy AGCO – opcjonalny, 9-calowy dotykowy terminal SmartTouch przy podłokietnikach ciągników Valtry N, T i S został zaprojektowany tak, aby za pomocą dwóch kliknięć lub przesunięć palca umożliwić łatwe sterowanie ciągnikiem i obsługę zaawansowanych systemów. Sterowanie terminalem SmartTouch jest prostsze niż obsługa smartfona.

Podłokietnik Valtra SmartTouch firmy AGCO
Podłokietnik Valtra SmartTouch firmy AGCO

Nagroda czytelników:

John Deere 6250R firmy John Deere Polska – ciągnik wyróżnia przede wszystkim niezwykle wysoki komfort pracy, ergonomia i potężny pakiet zaawansowanych rozwiązań, którymi można sterować w łatwy sposób za pomocą nowego dżojstika Command Pro z programowalnymi przyciskami.

John Deere 6250R
John Deere 6250R

W kategorii pozostałe maszyny rolnicze wyróżniono:

Kombajn John Deere S780i firmy John Deere Polska – za pełne wyposażenie w systemy automatycznego prowadzenia, interaktywną regulację zespołów roboczych, układ monitorowania plonu, zdalny dostęp do wyświetlacza i wiele innych zaawansowanych rozwiązań, dzięki czemu maszyna może pracować cały czas z pełną wydajnością.

Kombajn John Deere S780i
Kombajn John Deere S780i

KUHN – Maszyny Rolnicze za produkt rozsiewacz nawozów Kuhn AXENT 100.1 – przeznaczony dla gospodarstw wielkopowierzchniowych, umożliwiający dozowanie z najwyższą precyzją i pełną automatyką sterowania. Maszyna pozwala na wysiew nawozów granulowanych na szerokość do 50 m, natomiast pylistych – do 18 m.

Kuhn AXENT 100.1
Kuhn AXENT 100.1

Siewnik Pöttinger AEROSEM PCS DUPLEX SEED firmy PÖTTINGER LANDTECHNIK – zastosowanie Systemu Duplex Seed z jednej strony zwiększa plonowanie do 10 proc., z drugiej zaś podnosi wydajność siewu przez większą prędkość jazdy. Dodatkowo przy siewie kukurydzy można dowolnie zastosować wsiewkę innych roślin lub zaaplikować nawóz.

Siewnik Pöttinger AEROSEM PCS DUPLEX SEED
Siewnik Pöttinger AEROSEM PCS DUPLEX SEED

Nagroda czytelników:

Kosiarka SaMasz  XT 390 firmy SaMASZ - XT 390 – to obecnie kosiarka o największej szerokości koszenia na świecie, montowana na TUZ ciągnika. W maszynie montowana jest listwa tnąca PerfectCut, wyznaczająca standardy wśród światowych producentów kosiarek.

Kosiarka SaMasz  XT 390
Kosiarka SaMasz XT 390

 

W kategorii programy i urządzenia wspomagające prowadzenie gospodarstwa rolnego wyróżniono:

Agrinavia MOBILE firmy Agrinavia Polska – profesjonalne narzędzie do zarządzania produkcją roślinną oraz zasobami magazynowymi gospodarstwa, a także służące do monitorowania pól, z szeregiem nowych funkcjonalności, m.in.: możliwością nanoszenia na mapy pól obszarów z ogniskami chorobowymi, chwastami, czy zniszczonych przez zwierzynę lub zalanych.

Agrinavia Mobile
Agrinavia Mobile

Nagroda czytelników:

NEXBIO za program Wczesne wykrywanie zagrożeń na uprawach metodami molekularnymi – dzięki dedykowanym testom DNA w uprawach rolniczych i sadowniczych rolnik jest w stanie stwierdzić ryzyko infekcji nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Tym samym może zmniejszyć wykorzystanie substancji aktywnych, co wpływa pozytywnie na jakość żywności, środowisko i efekt ekonomiczny.

Wczesne wykrywanie zagrożeń na uprawach metodami molekularnymi
Wczesne wykrywanie zagrożeń na uprawach metodami molekularnymi

W kategorii finanse i ubezpieczenia wyróżniono:

Linia pożyczkowa w ramach Lokalnych Grup Działania firmy Poręczenia Kredytowe – ma na celu wspieranie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz tworzenie miejsc pracy, szczególnie na obszarach wiejskich i w małych miastach. Pozwala na finansowanie inwestycji, wspieranie przedsięwzięć rozwojowych, wydatków o charakterze obrotowym, finansowanie pomostowe
i finansowanie wkładu własnego projektu.

poreczenia kredytowe.jpg
poreczenia kredytowe.jpg

Nagroda czytelników:

Concordia Polska TUW za produkt Concordia Agro Ekspert – ubezpieczenie skierowane do rolników, agrofirm, klientów dealerów maszyn i klientów funduszy leasingowych. Chroni przed wszelkiego rodzaju ryzykiem, w tym przed skutkami zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży maszyn i sprzętu rolniczego. Wypłacone odszkodowanie pozwala na naprawę lub zakup maszyn.

Concordia Agro Expert
Concordia Agro Expert

Wręczenie nagród magazynu Farmer i portali: farmer.pl oraz sadyogrody.pl miało miejsce w ramach konferencji „Narodowe wyzwania w rolnictwie”, odbywającej się na PGE Narodowym w Warszawie, 20 listopada br.