PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nagrodziliśmy najbardziej innowacyjne rozwiązania w polskim rolnictwie

Nawozy, środki ochrony roślin, pasze, budynki inwentarskie, maszyny rolnicze, programy, urządzenia, rozwiązania finansowe – w Warszawie wyróżniono najbardziej innowacyjne produkty dedykowane branży rolniczej. Gala wręczenia nagród towarzyszyła V konferencji „Narodowe wyzwania w rolnictwie”, zorganizowanej na PGE Narodowym przez magazyn Farmer.Redakcja magazynu Farmer i portalu farmer.pl po raz trzeci nagrodziła firmy za innowacyjne produkty, których stosowanie w polskich gospodarstwach rolnych przyczynia się do rozwoju przedsiębiorczości oraz ochrony środowiska naturalnego. Po raz drugi wyróżniono także innowacyjne produkty ogrodnicze, wskazane przez redakcję portalu sadyogrody.pl. W konkursach na Innowacyjny Produkt Rolniczy 2017 oraz Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2017 mieli swój udział także czytelnicy magazynu Farmer, portali farmer.pl oraz sadyogrody.pl, którzy przyznali nagrody w każdej z kategorii.

– Innowacyjność jest w rolnictwie niezwykle ważna. To dzięki nowym technologiom polscy rolnicy osiągnęli taki olbrzymi postęp, a rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy stały się jednymi z głównych filarów polskiej gospodarki – powiedział Wojciech Denisiuk, redaktor naczelny magazynu Farmer i portalu farmer.pl – To dzięki nowoczesnym maszynom, wydajniejszym roślinom, skuteczniejszym środkom ochrony roślin, nowatorskiemu podejściu do żywienia zwierząt, ale też wielu innym rozwiązaniom z zakresu zarządzania czy finansowania polskie rolnictwo jest dzisiaj w miejscu, z którego możemy być dumni. Dziękujemy i prosimy o więcej innowacyjnych rozwiązań, które czynią pracę rolników bardziej efektywną – dodał.

Celem konkursów było wyróżnienie pomysłów i działań, które przyczyniają się do poprawy warunków gospodarowania i funkcjonowania właścicieli oraz osób zarządzających gospodarstwami rolnymi, sadami i ogrodami. Pod uwagę brano nowe techniki produkcji, pozwalające na bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów gospodarstwa i mniejsze zużycie środków produkcji, ochronę bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym oraz innowacje związane z zapewnieniem wyższego poziomu zdrowotności  i dobrostanu zwierząt hodowlanych. Wśród laureatów znalazły się również firmy polskie, które śledząc światowe trendy, proponują innowacyjne rozwiązania dopasowane jednocześnie do potrzeb polskich rolników, sadowników i ogrodników.

Laureaci konkursu Innowacyjny Produkt Rolniczy 2017 zostali wyłonieni przez kapitułę konkursu powołaną przez redakcję miesięcznika Farmer. W jury konkursu znaleźli się:  prof. Krzysztof Domaradzki, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, inż. Sebastian Dorociński, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, dr Marcin Gołębiewski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Witold Grzebisz, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, prof. Aleksander Lisowski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Marek Korbas, Instytut Ochrony Roślin, prof. Sławomir Podlaski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dr inż. Tomasz Schwarz, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie,  a także: Wojciech Denisiuk, redaktor naczelny miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl, Wojciech Konieczny, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl oraz dziennikarze miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl: Łukasz Chmielewski, Karol Hołownia i Bartosz Wojtaszczyk.

Nagrody Innowacyjny Produkt Rolniczy 2017 przyznane zostały w ośmiu kategoriach.

W kategorii nawozy wyróżniono:

ABS Canola firmy Agrii Polska – za dużą przydatność w odżywianiu roślin oraz za wysoki  poziom bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego, poprzez stabilizowane uwalnianie fosforu do roztworu glebowego.

Nagroda czytelników:

Pakiet ŻePak firmy Elvita – za kompleksowe rozwiązanie obejmujące odżywianie mineralne rzepaku ozimego i jego ochronę przed chorobami grzybowymi.

W kategorii środki ochrony roślin i materiał hodowlany wyróżniono:

Elatus Plus firmy Syngenta Polska – za nowatorską substancję czynną – solatenol, charakteryzującą się wysoką skutecznością przeciwko najważniejszym chorobom grzybowym w zbożach – w tym rdzy żółtej. Ważnym wyróżnikiem nagrodzonego fungicydu jest jego rejestracja do zwalczania ramularii.

Medax Max, firmy BASF Polska – za skład gwarantujący pewniejsze i bezpieczne działanie, szeroki termin stosowania, jak również wysoką odporność na czynniki pogodowe jak temperatura, nasłonecznienie czy opady deszczu.

Nagroda czytelników:

Lumiposa 625FS firmy DuPont Poland – za fakt, iż pierwszy raz od wycofania zapraw insektycydowych zawierających neonikotynoidy pojawiła się możliwość ochrony rzepaku ozimego przed owadami w początkowej fazie wzrostu za pośrednictwem zaprawy.

W kategorii pasze, dodatki paszowe i materiał hodowlany wyróżniono:

14475 Mieszanka ziołowa "GC" firmy BELLAKO – za możliwość ograniczenia konieczności zastosowania kokcydiostatyków.

Nagroda czytelników:

QUALIX firmy Timac Agro Polska – linia produktów Qualix należy do nielicznej grupy produktów dedykowanych do stosowania w żywieniu bydła opasowego. Dzięki specjalnie dobranej recepturze wspomaga metabolizm i funkcjonowanie żwacza, co w bezpośredni sposób przekłada się na wyższy zysk producentów.

 

W kategorii budynki inwentarskie i ich wyposażenie wyróżniono:

System BRU firmy BAUER Group Polska – stwarza możliwość odzyskania naturalnej ściółki w wyniku separacji i pasteryzacji płynnych odchodów zwierzęcych. Istotą systemu jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa stosowanej ściółki i tym samym zapewnienia wyższego poziomu zdrowotności  i dobrostanu zwierząt.

 

Nagroda czytelników:

KSK Developments – za Bezprzewodowy Zdalny System Monitorowania Przebiegu Procesów Zachodzących w Pryzmach Kompostowych.

 

W kategorii ciągniki rolnicze wyróżniono:

Ciągnik T6 Dynamic CommandTM firmy New Holland – w którym zastosowano przekładnię powershift wyposażoną w podwójne sprzęgło i system Dynamic IntelliShift, które steruje zmianą przełożeń. To sprawia, że każda zmiana biegu jest nieodczuwalna, także przy zimnym oleju.

Case IH Maxxum Multicontroller firmy Case IH – w którym, dzięki zastosowaniu podłokietnika z Multicontrollerem, obsługa wszystkich funkcji ciągnika jest w zasięgu ręki operatora: począwszy od obsługi kciukiem przekładni Powershift i przekładni nawrotnej, aż po regulację prędkości obrotowej silnika i obsługę elektronicznych zaworów hydrauliki zewnętrznej.

Podłokietnik Valtra SmartTouch firmy AGCO – opcjonalny, 9-calowy dotykowy terminal SmartTouch przy podłokietnikach ciągników Valtry N, T i S został zaprojektowany tak, aby za pomocą dwóch kliknięć lub przesunięć palca umożliwić łatwe sterowanie ciągnikiem i obsługę zaawansowanych systemów. Sterowanie terminalem SmartTouch jest prostsze niż obsługa smartfona.

Nagroda czytelników:

John Deere 6250R firmy John Deere Polska – ciągnik wyróżnia przede wszystkim niezwykle wysoki komfort pracy, ergonomia i potężny pakiet zaawansowanych rozwiązań, którymi można sterować w łatwy sposób za pomocą nowego dżojstika Command Pro z programowalnymi przyciskami.

W kategorii pozostałe maszyny rolnicze wyróżniono:

Kombajn John Deere S780i firmy John Deere Polska – za pełne wyposażenie w systemy automatycznego prowadzenia, interaktywną regulację zespołów roboczych, układ monitorowania plonu, zdalny dostęp do wyświetlacza i wiele innych zaawansowanych rozwiązań, dzięki czemu maszyna może pracować cały czas z pełną wydajnością.

KUHN – Maszyny Rolnicze za produkt rozsiewacz nawozów Kuhn AXENT 100.1 – przeznaczony dla gospodarstw wielkopowierzchniowych, umożliwiający dozowanie z najwyższą precyzją i pełną automatyką sterowania. Maszyna pozwala na wysiew nawozów granulowanych na szerokość do 50 m, natomiast pylistych – do 18 m.

Siewnik Pöttinger AEROSEM PCS DUPLEX SEED firmy PÖTTINGER LANDTECHNIK – zastosowanie Systemu Duplex Seed z jednej strony zwiększa plonowanie do 10 proc., z drugiej zaś podnosi wydajność siewu przez większą prędkość jazdy. Dodatkowo przy siewie kukurydzy można dowolnie zastosować wsiewkę innych roślin lub zaaplikować nawóz.

Nagroda czytelników:

Kosiarka SaMasz  XT 390 firmy SaMASZ - XT 390 – to obecnie kosiarka o największej szerokości koszenia na świecie, montowana na TUZ ciągnika. W maszynie montowana jest listwa tnąca PerfectCut, wyznaczająca standardy wśród światowych producentów kosiarek.

 

W kategorii programy i urządzenia wspomagające prowadzenie gospodarstwa rolnego wyróżniono:

Agrinavia MOBILE firmy Agrinavia Polska – profesjonalne narzędzie do zarządzania produkcją roślinną oraz zasobami magazynowymi gospodarstwa, a także służące do monitorowania pól, z szeregiem nowych funkcjonalności, m.in.: możliwością nanoszenia na mapy pól obszarów z ogniskami chorobowymi, chwastami, czy zniszczonych przez zwierzynę lub zalanych.

Nagroda czytelników:

NEXBIO za program Wczesne wykrywanie zagrożeń na uprawach metodami molekularnymi – dzięki dedykowanym testom DNA w uprawach rolniczych i sadowniczych rolnik jest w stanie stwierdzić ryzyko infekcji nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Tym samym może zmniejszyć wykorzystanie substancji aktywnych, co wpływa pozytywnie na jakość żywności, środowisko i efekt ekonomiczny.

W kategorii finanse i ubezpieczenia wyróżniono:

Linia pożyczkowa w ramach Lokalnych Grup Działania firmy Poręczenia Kredytowe – ma na celu wspieranie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz tworzenie miejsc pracy, szczególnie na obszarach wiejskich i w małych miastach. Pozwala na finansowanie inwestycji, wspieranie przedsięwzięć rozwojowych, wydatków o charakterze obrotowym, finansowanie pomostowe
i finansowanie wkładu własnego projektu.

Nagroda czytelników:

Concordia Polska TUW za produkt Concordia Agro Ekspert – ubezpieczenie skierowane do rolników, agrofirm, klientów dealerów maszyn i klientów funduszy leasingowych. Chroni przed wszelkiego rodzaju ryzykiem, w tym przed skutkami zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży maszyn i sprzętu rolniczego. Wypłacone odszkodowanie pozwala na naprawę lub zakup maszyn.

Wręczenie nagród magazynu Farmer i portali: farmer.pl oraz sadyogrody.pl miało miejsce w ramach konferencji „Narodowe wyzwania w rolnictwie”, odbywającej się na PGE Narodowym w Warszawie, 20 listopada br.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • kitamicha 2017-11-24 17:20:52
  I nie ma zupełnie nic o AGROTURYSTYCE a tak się wszędzie zacheca do promowania naszyej pięknej przyrody i goscinnosci polskiej.
 • były hodowca kabanów 2017-11-24 07:55:04
  innowacją będzie patent na zatrzymanie asf. póki co nie ma patentu nie ma czynów. Tylko miliony poszły na walkę bez efektów.
 • putin 2017-11-23 20:50:57
  Medal dla Radka
 • Radek 2017-11-23 19:10:36
  Innowacją na skale Wszechświata było wyrzucenie 17000 wniosków do kosza .Drugie miejsce to wybicie zdrowych świń a chore dziki objąć ochroną
 • Dzik😀😀😀😀😀 2017-11-23 15:34:44
  Najbardziej innowacyjne rozwiązanie rolnictwa to BEZPRAWIE ŁOWIECKIE czyli WZORCOWY MODEL ŁOWIECTWA 😁😁😁

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.219.217.107
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.