W siedzibie Nadleśnictwa Brzozów na Podkarpaciu rozstrzygnięto przed kilkoma dniami XXII Submisję Drewna, czyli aukcję najcenniejszego, wyselekcjonowanego drewna. Jak poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, na składach submisyjnych w Oleszycach i Załużu tym razem wystawiono 1.781 metrów sześciennych drewna najwyższej jakości, w tym: dębu – 1098 m3, jaworu – 201 m3, jesionu - 192 m3, modrzewia - 130 m3, dębu czerwonego - 74 m3, buka – 70 m3, oraz drobne ilości klonu, olszy czarnej i wiązu.

Ponad 99 proc. wystawionego na aukcje drewna zostało sprzedane. Oferty zakupu złożyło 19 firm z Polski, Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji i Włoch. Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2.026 zł/m3, a najwyższą średnią osiągnęła dębina – 2.607 zł/m3. Najwyższa cena jednostkowa wyniosła aż 22.681 zł/m3. Tyle za kłodę rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Baligród zapłaciła firma z Włoch.

- Nasza oferta znalazła uznanie w oczach nabywców. Najbardziej cieszy jednak fakt, że zdecydowaną większość surowca nabyły polskie firmy, bo każdy metr sześcienny drewna zakupiony do głębokiego przerobu w kraju, to pomnożenie jego wartości - skomentowała wyniki submisji Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Submisje w RDLP w Krośnie odbywają się od 2000 roku. Drewno na nie wybierane i pozyskiwane jest w toku planowych cięć hodowlanych. Na terenie RDLP w Krośnie ogółem pozyskuje się rocznie około 2 mln m3 drewna.