Powodem takiej decyzji jest zagrożenie wścieklizną na terenie powiatu radomskiego, a także pandemia COVID-19.

- W związku z otrzymanym przez nas stanowiskiem Powiatowego Lekarza Weterynarii dotyczącym zagrożenia wścieklizną na terenie powiatu radomskiego, zakazującym organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów zwierząt wrażliwych na wściekliznę (…), jesteśmy zmuszeni odwołać planowaną na dni 7-8 marca 2022 r. edycję Jarmarku Końskiego "Wstępy" - przekazał burmistrz Skaryszewa.

Drugą okolicznością, która przyczyniła się do zmiany terminu "Wstępów", jest sytuacja epidemiologiczna związana z piątą falą COVID-19.

- Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz innych osób odwiedzających jarmark, a także uwzględniając fakt, iż organizowany od wielu lat skaryszewski Jarmark Koński +Wstępy+ jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu radomskiego, podjęliśmy decyzję o przesunięciu w czasie naszej imprezy handlowo-kulturalnej na lipiec 2022 r. - przekazał Piątek.

Z powodu pandemii nie odbyła się także ubiegłoroczna edycja jarmarku.

Jarmark koński "Wstępy" w Skaryszewie jest najstarszą i największą tego typu imprezą w Europie. Oprócz handlu, na skaryszewskich "Wstępach" odbywają się także m.in. pokazy koni zimnokrwistych przygotowane przez Polski Związek Hodowców Koni oraz koncerty folklorystyczne. Co roku jarmarkowi towarzyszą prezentacje potraw tradycyjnej kuchni, ekspozycje dotyczące ginących zawodów. Na "Wstępach" zwiedzający mogą też zakupić sprzęt niezbędny do opieki nad koniem, lokalne rękodzieło i pamiątki.

Według przekazów przywilej targowy nadany został Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 r. Początkowo był to zwykły jarmark płodów rolnych. Koński charakter targów ukształtował się 100 lat później. Rozkwit końskich targów nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Nazwa "Wstępy" - pochodzi od pierwszego, czyli wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu, kiedy zwyczajowo zaczyna się jarmark.

Od kilku lat jarmark budził zastrzeżenia organizacji występujących w obronie zwierząt. Zdaniem jej przedstawicieli na targu dochodziło m.in. do przypadków nocnego handlu końmi przeznaczonymi na mięso.

Władze Skaryszewa zapewniały, że robią wszystko, aby zapobiec złym praktykom stosowanym przez handlarzy końmi. Wprowadzono liczne obostrzenia, których głównym celem miało być wyeliminowanie ze skaryszewskiego jarmarku handlu końmi na mięso. Przesunięto godzinę rozpoczęcia imprezy na 5 rano, by handel nie odbywał się nocą. Organizatorzy wymagali też orzeczeń weterynaryjnych o stanie zdrowia wwożonych na targ koni. Sprzedawcy, którzy nie mieli takich dokumentów, nie byli wpuszczani na teren targu. Ograniczono także tonaż pojazdów, które mogły wjechać na jarmark (do 7,5 t), by uniemożliwić hurtowe wwożenie na targowisko zwierząt przeznaczonych na ubój.