Federacja Młodych Socjaldemokratów w liście rozesłanym do posłów namawiają do poparcia tzw. piątki dla zwierząt, czyli projektu złożonego w Sejmie przez Prawo i Sprawiedliwość, który przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i wzmocnienie społecznej kontroli warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane.

- Piszemy do Was ten list, albowiem uważamy, że jest to sprawa najwyższej wagi. Zwierzęta futerkowe są w Polsce od lat traktowane w sposób absolutnie niehumanitarny, okrutny, dziki i obrzydliwy. Aktywiści, ekolodzy i eksperci donosili i donoszą o ich cierpieniu nieustannie - czytamy w piśmie młodzieżówki.

FMS podaje także przykłady dotyczące przemysłu futrzarskiego, traktowania zwierząt w cyrkach, a także dane. - Kilka dni temu CBR Biostat opublikowało badanie, z którego wynika, że aż 72,7 proc. Polek i Polaków nie zgadza się na legalność hodowli zwierząt futerkowych - podkreśla.

- Mimo niezgody obywateli, temat ten jest dla polityków trudny, gdyż lobby futrzarskie jest w Polsce silne. Jednak kiedy w kraju dzieje się krzywda, czy to ludziom, czy zwierzętom, obowiązkiem deputowanych jest działanie w słusznym celu. Tym celem nie są pieniądze i układy biznesowe, tym celem nie jest zarobek właścicieli hodowli, tym celem nie jest utrzymanie nieludzkich i barbarzyńskich praktyk w mocy - dodają działacze.

W piśmie FMS zwraca się wprost do posłów i posłanek. - Waszym obowiązkiem, zgodnie z zasadą wolnego mandatu, jest odpowiadanie przed całym naszym społeczeństwem, które, jak przytoczyliśmy wcześniej, wyrażamy wolę zakazania hodowli. Waszym obowiązkiem jest stać na straży ochrony środowiska, a zatem i zwierząt, co wprost wynika z Konstytucji RP. Waszym obowiązkiem jest zwalczać źródło cierpienia i tragedii, a tym źródłem niewątpliwie są hodowle zwierząt futerkowych i praktyki, którym poddawane są zwierzęta cyrkowe - pisze FMS.

-W tym liście otwartym zwracamy się do Was, abyście podjęli słuszną decyzję, motywowaną moralnością i odpowiedzialnością za państwo, ludzi, i zwierzęta je zamieszkujące. I kiedy przyjdzie do głosowania nad ustawą zakazującą hodowli zwierząt futerkowych i cyrkowych, zagłosujcie za, a nie przeciw. To Wasz obowiązek - podkreślają.

We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny dotyczący ochrony zwierząt i poinformował, że gotowy jest projekt ustawy w tej sprawie. - Liczymy na ponadpartyjne poparcie w tej sprawie - zaznaczył.

Projekt, który został w piątek złożony w Sejmie, dotyczy ochrony zwierząt. Zakłada m.in. humanitarne traktowanie zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa.

W sobotę Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło w mediach społecznościowych akcję #StopFurChallenge, której uczestnicy mają wyrażać poparcie dla tzw. piątki dla zwierząt. Pierwszy w akcji wziął udział Jarosław Kaczyński. - To jest naprawdę potrzebne. Tutaj dzieje się bardzo wiele złego i musimy temu złu zapobiec. Każdy dobry człowiek powinien poprzeć tę ustawę. Ja ją popieram z całego serca - zachęca w filmiku prezes PiS.