W ramach eksperymentu posadzono 3 tysiące roślin na specjalnym terenie testowym Polderlab, skrawku gruntu rolnego należącego do spółdzielni obywatelskiej Land van Ons. W tym laboratorium uniwersytet w Lejdzie prowadzi badania nad rolnictwem przyszłości.

Naukowcy sprawdzają, czy w Holandii da się na dużą skalę uprawiać ryż

Ryż może być interesującą uprawą dla Holandii, ponieważ dobrze rośnie na terenach zalewowych i pomaga w utrzymaniu mineralizacji torfu oraz zapobiega osiadaniu gleby. Ponadto podmokłe pola ryżowe mogą stanowić cenne siedlisko dla gatunków wodnych, takich jak płazy i ważki - czytamy w komunikacie.

Autorzy projektu wskazują, że uprawa ryżu może jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia importu żywności z zagranicy i "dobrze wpisuje się w rolnictwo o bardziej zamkniętym obiegu".

 

 

Ryż w Szwajcarii? Są już uprawy

- Ryż na obszarach torfowych jest już uprawiany w północnej Szwajcarii. Okazało się to korzystne dla różnorodności biologicznej i rolników - twierdzi badacz Julian Helfenstein, cytowany w komunikacie. Zauważa on, że w Holandii, kraju o podobnym klimacie, jest znaczny potencjał dla tego rodzaju upraw.