Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber odniósł się do projektu ustawy o GMO autorstwa klubu Prawa i Sprawiedliwości. Według projektu Polska stałaby się strefą wolną od upraw roślin modyfikowanych genetycznie.

- Jestem przeciwnikiem tego typu regulacji. GMO należy obserwować, nie należy nic brać na wiarę. To jest wielkie wyzwanie naukowe - powiedział w piątek prof. Michał Kleiber. Jego zdaniem w Polsce opinia publiczna przechyliła się na korzyść całkowitych zakazów. - To jest błąd, zaprzeczenie rozwoju nowoczesnych technologii w rolnictwie - dodał prezes PAN.

Pytany czy europejskie rolnictwo rzeczywiście potrzebuje upraw roślin modyfikowanych genetycznie przypomniał, że bardzo trudno jest ograniczyć tego typu uprawy do poszczególnych krajów.

- Dzisiaj granice nie są tym, czym były kiedyś, prawie ich nie ma ze względów handlowych i innych. Nie oznacza to jednak, że w Polsce należy otworzyć wszystkie możliwości i dopuścić wszystkie typy genetycznie zmodyfikowanych upraw. Jednak z punktu widzenia polskich rolników, w szczególności nasiennictwa byłoby tragedią, gdyby wprowadzić bardzo ścisłe zakazy związane z GMO - powiedział prof. Kleiber.