PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nie ustają protesty przeciw budowie CPK. Mieszkańcy żądają jasnych deklaracji

Nie ustają protesty przeciw budowie CPK. Mieszkańcy żądają jasnych deklaracji
Mieszkańcy mazowieckich wsi sprzeciwiają się budowie CPK, Foto ilustracyjne: GT

Z jajami i obornikiem ruszyli wczoraj mieszkańcy wsi, które zniknąć mają z powierzchni ziemi w związku z planami budowy lotniska, na obrady Rady Społecznej CPK, które odbyły się w Baranowie. Protestujących wspierał lider AGROunii Michał Kołodziejczak.Mieszkańcy wsi sprzeciwiający się budowie Centralnego Portu Lotniczego, do których po raz kolejny dołączył wczoraj lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, protestowali wczoraj przed remizą OSP w Baranowie, gdzie przy zamkniętych drzwiach z przedstawicielami strony rządowej obradowała Społeczna Rada CPK. Protestujący wtargnęli do gmachu domagając się konkretów w sprawie planowanych wykupów ziemi.

Protest miał gwałtowny przebieg, wzburzeni uczestnicy mieli w rękach jaja, który rzucili na stół przy którym zasiadali uczestnicy obrad - relacjonuje Polsat News. Mimo zażartej dyskusji, protestujący nie usłyszeli nic, co uspokoiłoby nastroje. Wychodzących uczestników obrad protestujący próbowali obrzucić obornikiem. Na obradach miał być obecny Mikołaj Wild, szef spółki CPK, który miał przedstawić szczegółowe plany lokalizacji, ale na spotkanie nie przybył. Protestujący domagali się, by na rozmowy z mieszkańcami przyjechali pełnomocnik rządu Marcin Horała oraz szef spółki Mikołaj Wild.

W opinii protestujących, Rada Społeczna nie reprezentuje już interesów mieszkańców, a konsultacje społeczne projektu są jedynie pozorowane.

-Jako mieszkańcy, jesteśmy oburzeni, że spotkanie organizowane jest w taki sposób, by wzięła w nim udział jak najmniejsza liczba uczestników. Zabraknie miejsca dla nas, wspierających nas organizacji, a nawet posłów czy senatorów RP." - napisał do nas Tadeusz Szymańczak, lider protestujących mieszkańców i znany z naszych łamów plantator kukurydzy przed planowanymi obradami.

"Przedstawiciele spółki obawiają się zapewne niewygodnych pytań, np. o brak stabilnej podstawy prawnej – regulacji porządkujących planowany sposób przeprowadzenia masowych wywłaszczeń, brak opinii Wojewódzkiej Dyrekcji Ochrony Środowiska, brak raportu z prowadzonych badań środowiskowych, brak rzetelnego programu finansowania inwestycji, brak realnych harmonogramów planowanych prac, brak pomysłu na docelową strukturę udziałowców. Przedstawiciele spółki CPK udają konsultacje i unikają otwartego dialogu. Widzimy jak nasze prawa – prawa obywateli RP i UE – są konsekwentnie naruszane, omijane i naginane. Zamiast informacji otrzymujemy monotonny, nachalny przekaz propagandowy. Jesteśmy przekonani, że CPK w kształcie, jaki prezentuje spółka celowa, nigdy nie powstanie. Zbyt wielka jest skala opóźnień i zbyt chaotyczny sposób realizacji, by przedsięwzięcie to – w obecnych warunkach rynkowych – miało jakiekolwiek szanse powodzenia. Na przeszkodzie nie stoimy my, lecz wzorowa nieudolność osób odpowiedzialnych za realizację projektu CPK. Zamiast pracować dla dobra naszego państwa, skupiają się oni na pozorowanych działaniach i wydawaniu gigantycznych funduszy. To marnotrawstwo boli nas dodatkowo. Wiemy, że czekają nas wywłaszczenia, a w zamian nie powstanie nic wartościowego, więc ogół społeczeństwa na tym nie skorzysta – przeciwnie, wszyscy Polacy przez długie lata będą spłacać ten pomnik głupoty i pychy. Nad naszymi głowami podejmowane będą decyzje, które prawdopodobnie na zawsze zmienią nasze życie. Gdy wyhodowana z kompleksów – zamiast z prawdziwych potrzeb państwa – przeskalowana i zbędna, za to wybitnie kosztowna inwestycja infrastrukturalna, planowana bez biznesowego uzasadnienia, przepchnięta zostanie do kolejnego etapu." - czytamy też we wspomnianym liście, zapowiadającym protest w Baranowie.

Przeciwni inwestycji mieszkańcy wyrażali wczoraj przekonanie, że CPK w rzeczywistości nigdy nie powstanie, a powołana do jej realizacji spółka ma jedynie za zadanie wykup ich ziemi za bezcen. Rolnicy wskazują, że zgodnie z planami zabetonowane miałyby zostać najwartościowsze rolniczo ziemie na Mazowszu, w tym grunty 1 i 2 klasy, które w świetle prawa znajdują się pod szczególną ochroną. Mieszkańcy wsi dosyć mają życia w ciągłej niepewności, bez możliwości jakichkolwiek planów przyszłość, w poczuciu że w każdej chwili mogą stracić dorobek życia.

Wczorajszy protest to także efekt wczorajszego wystąpienia Marcina Horały, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, który na konferencji prasowej poinformował, że nowe lotnisko zajmie około 41 km kwadratowych powierzchni. Według szacunków na tym obszarze znajduje się teraz 520 budynków mieszkalnych, zamieszkałych przez ponad tysiąc osób.
CPK "Solidarność" ma od północy sięgać miejscowości Szymanów i Kaski, od zachodu miejscowości Maurycew w Teresinie i Aleksandrów w Wiskitkach, na południu Janówka i Starego Drzewicza, a od wschodu granicą ma być ul. Południowa w Starej Pułapinie. CPK zajmie więc w całości teren 9 wsi, a częściowo kilkunastu innych. W sumie problemy ewentualnych wywłaszczeń dotykają ponad 20 wsi. Horała stwierdził też, że wybrana lokalizacja spełnia wymogi środowiskowe, wymogi techniczne i ma uzasadnienie ekonomiczne.

Mikołaj Wild zamieścił dziś w mediach społecznościowych komentarz do wczorajszego protestu w Baranowie: "Osoby podające się za mieszkańców pod wodzą @EKOlodziejczak_ zaatakowały pracowników #CPK zaproszonych przez Radę Społeczną. Od dzisiaj RS przestaje być dla nas partnerem w dialogu, skoro nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa naszym ludziom. Odmawiamy udziału w „ustawkach”."

Wild poinformował również, że od dziś spółka będzie się z mieszkańcami kontaktować indywidualnie.

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (41)

 • brzoza 2021-12-18 21:40:35
  Trzeba wszystko zrobić by port ten nie powstał bo będzie konkurencją dla Berlina.
  • abra 2021-12-19 12:32:19
   Konkurencją dla Berlina to jest Frankfurt a z kolei dla tego Amsterdam i Paryż. Ten CPK ma być konkurencją jedynie dla polskich portów w pobliżu największych miast. Planowana sieć kolejowa związana z CPK o tym świadczy.
  • Bartek 2021-12-22 21:39:56
   Wybudują tak jak elektrownię w Ostrołęce. Pisowska megalomania, bez patrzenia na wszelkie koszty...
 • l 2021-12-18 18:25:26
  Przy tych zawirowaniach gospodarczych lotniska raczej nie będzie ale 4000 ha w centrum Polski z dobrom logistyką i odpowiednim planem zagospodarowania ,bardzo łakomy kąsek .Nowi właściciele szybko się znajdą. Wtedy 1 ha będzie kosztował milion złoty wzwyż. A znajomi królika będą właścicielami ,za friko.
  • abra 2021-12-18 20:20:10
   to przecież typowy przekręt na pinokia
   • brzoza 2021-12-18 21:38:39
    Zapomniał pan wspomnieć o mocherowych beretach , ciemnogrodzie i innych obelgach jakimi obrzucano polaków przez 8 lat z TVP .
  • brzoza 2021-12-18 21:22:56
   Niemiec w Juchowie o przepraszam spółka kupiła za bezcen 4 tysiące ha ziemi że autobus z Berlina z oficjelami przyjechał z gratulacjami i następną kwotą umarzalnego kredytu. Niedaleko posadzono całą gminę z 10 tysięcy ha topolami gdzie holender sprzedał ziemie jakiejś spółce a Polacy z sp Topola posadzili sobie topole których teraz nikt nie kupi na źróbki bo się nie kalkuluje. Niemcy ich podpuścili z biomasą a teraz jak Nord chodzi to tylko gaz. A tu ktoś płacze o 4 tysiące ha które zostaną Polskie . Najbardziej to przeszkadza że to Polska a nie Niemcy będą robić kasę na tranzycie .
  • Bartek 2021-12-22 21:42:32
   Żona Mateuszka chętnie kupi...
 • piotr 2021-12-18 16:30:44
  Chca budowac lotnisko to niech buduja ,niech zaplaca po 100 zl za metr a niekombinuja z ustawa ktora ma obnizyc odszkodowania za wywlaszczane nieruchomosci,Doczekalismy czasow w ktorych panstwo zachowuje sie jakby bylo komunistyczne,
  • abra 2021-12-18 20:21:20
   skoro komuchy maja władzę to i państwo komusze. A to, że kolor zmienili z czerwonego na czarny nie ma żadnego znaczenia.
  • brzoza 2021-12-18 21:26:50
   Wara od moich pieniędzy które płace w podatkach.
 • Ag 2021-12-18 15:18:40
  Lotnisko powstanie tak samo jak elektrownia na ruski węgiel w Ostrołęce. Prawie 2mld poszło na marne ale swoi z PiS zarobili miliony i dalej pracują bo trzeba rozbierać. Kabaret za nasze pieniądze. Żeby te pieniądze wpuścili w ratowanie rolnictwa to sytuacja byłaby teraz zupełnie inna. A tak jeszcze kilka lat i po polskich rolnikach. To samo z lotniskiem ludzie PiS zarabiają miliony budżet traci wielokrotnie więcej a lotnisko i tak nie powstanie ale ludziom dokuczają. Kilkaset tysięcy wydaje się na promocję lotniska którego nie ma.
  • Amix 2021-12-18 17:25:58
   O czym ty bredzisz elektrownia Ostrołęka istnieje i obenie trwa tam przebudowa czyli konwersja z nieopłacalnego już zasilania węglowego na gazowe przez Grupę Energa, która ma się zakoczyć za ok 2 lata i od 2024 r. ruszy tam wywarzeni energi elek. w bloku zasilanym gazem.
   • Ag 2021-12-18 20:11:04
    Precyzując to elektrownia jest od dawna i jest a chodziło o budowę bloku C zasilany węglem. Mimo że wszyscy eksperci twierdzili że to nie ma sensu to PiS parł z pomysłem bo kampanię na tym robił. Teraz jak zainwestowano kolosalne pieniądze stwierdzono że jednak eksperci mieli rację i trzeba czesc instalacji niszczyc i zmieniać. To tak jakby budować chlewnie na świnie lub kurniki a przerabiać na krowy mleczne. Niby można ale jakie koszty trzeba ponieść. Jeżeli ktoś umie tu czytać to informacje sprawdzi w internecie. Więc ktoś tu się mija z prawdą
   • baca56 2021-12-20 20:20:38
    Jeszcze dodam, że gaz jest od Putina, ale przez niemieckiego pośrednika.
  • abra 2021-12-18 20:41:13
   nie da się w inny sposób szybko zbudować oligarchii jak uwłaszczyć na mieniu państwowym. A przecież pisiory otwarcie mówią, że ich celem jest budowa nowej elity. I wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o media, kulturę, sądownictwo czy kontrolę nad edukacją. Do realnego rządzenia potrzebne są duże pieniądze. Putin np. zbudował własną oligarchię, dzięki której zarządza całą Rosją. PiS chce zrobić podobnie. Jak mu gładko pójdzie z ograbieniem tych, którzy mieszkają na terenie tego CPK to kolejny skok będzie na większą skalę. A po likwidacji resztek systemu demokratycznego to nie zdziwiłbym się gdyby wrócono do pomysłów kolektywizacji. Tylko, że tym razem na czele PGR-ów będą jakieś słupy typu kolo z Pcimia a ich zadaniem będzie wyprowadzanie kasy za pośrednictwem jakichś fundacji, dotowania odpowiednich podmiotów powiązanych w różny sposób z partią. I nie liczyłbym na jakieś wsparcie Polaków dla ograbianych z ziemi rolników bo władzy już dawno udało się skłócić miasto ze wsią. Politykę szczucia jednych przeciw drugim, tworzenia sztucznych podziałów i konfliktów PiS opanował do perfekcji jak żadna inna partia.Właściwie to tylko to potrafią i tylko dzięki temu rządzą.
   • Amix 2021-12-18 22:02:08
    Na szczęscie wszystko co napisałeś to tylko twoje urojenia i totalna histeria jakiej pełno od czasu gdy najpraworządniejsi sracili władzę w Polsce Budowa i powstanie CPK to będzie epokowy krok w rozwoju cywilizacyjnym nie tylko Polski ale wręcz całej Europy środkowej i może dlatego jest tak zaciekle atakowany przez takich jak ty zwykłycch burków berlina
   • abra 2021-12-19 12:13:19
    amix, w ten sposób spoufalać to możesz się z tymi, z którymi pasałeś świnie. Ta Europa Środkowa to np. te Czechy, które jeszcze przed Turowem często pod Polską kopały dołki. To także Wegrzy czy Słowacy, którzy za tańszy ruski gaz i niemieckie inwestycje rodzoną matkę by sprzedali nie mówiąc o Polsce. Jaki rozwój dzięki temu CPK skoro nie produkujemy nic ciekawego poza tym co wychodzi z niemieckich montowni w Polsce. No chyba, że chodzi o zwiekszenie importu z Chin. Może nawet ten CPK ma zwiazek z milionowymi dotacjami dla tego pierdziołka ze szczujni na jakieś centrum handlu chińszczyzną. Tylko co ma wspólnego import z Chin z rozwojem Polski? Na odpowiedź typu, że po co nam lotnisko skoro jest w Berlinie to Berlin i tak szans nie ma bo ważniejszym jest lotnisko we Frankfurcie-centrum finansowym Niemiec a i bliżej tam do centrum przemysłowego tego kraju niż z Berlina. A i tak w Europie nie ma szans na rywalizację z portami w Anglii, Paryżu i Holandii. Ten CPK to kolejny wał i nic więcej. No chyba, że nie wszystko wiemy i tak naprawdę jego funkcją ma być funkcja militarna. Tylko, że po tym jak niedawno Amerykanie zabronili Izraelowi na odnowienie pisim licencji na Pegasusa, którym szpiegowali Polaków, za co ze złości pisi odpowiedzieli atakiem na amerykański tvn to chyba naprawdę chcą budować ten megaport dla towarzyszy z Moskwy a nawet Pekinu.
   • Amix 2021-12-21 11:15:40
    Używasz retoryki totalnej w stylu zniszczenie resztek demokracji, ograbienie Polaków przez PiS, wałki PiS , tylko co to wnosi do dyskusji -nic. CPK jest wielkim przedsięwzięciem a Polska niestety nie Dubaj i nie posiada tysięcy km 2 pustyni niczyjej więc gdzieś ta inwestycja musi być ulokowana i w końcu jest ulokowana i dobrze bo jak nie było wiadomo to przekaz był taki, że nawet nie wiadomo gdzie, nic się nie dzieje a prezesi już ciągną kasiorę czyli typowy pisowski wałek w przekazu TVN. Oczywiście, że nie wiadomo czy CPK powstanie bo władza może się zawsze zmienić i oczywiście, że taki Tusk czy Trzaskowski natychmiast wstrzymają wszelkie inwestycje oprócz nowych stadionów i orlików. jednak CPK to nie tylko lotnisko ale cała infrastruktura komunikacyjna na miarę XXI w. i jeśli to powstanie to faktycznie da impuls dla rozwoju gospodarki, przyciągnie nowe wielkie inwestycje i te mniejsze też, nasz biznes na tym skorzysta niesamowicie bo tak to działa. Wracając do cen prądu to powiadasz, że od dawna wiadomo było iż UE nie chce węgla ale jeszcze od dawniej wiadomo ,że Polska węglem stoi i było wiadomo, że przejście na inne źródła energii nie będzie możliwe w krótkim czasie i ze będzie to kosztować setki miliardów zł. Poza tym wcale w innych krajach UE węgiel nie jest ani zakazany ani nie jest jego wydobycie i spalanie ograniczane np. przez rząd niemiecki w wręcz cały czas powstają tam węglowe bloki energetyczne podobne do tego , który miał być w Ostrołęce i tam można a nawet trzeba ale nie w Polsce to bo klimat zrujnujemy - taką demagogię przekazuje TVN. A co innego jak nie kolosalne błędy kierownictwa UE doprowadziły do spekulacyjnego wzrostu cen energii nie tylko w Polsce ale w całej UE. A droga energia to brak możliwości produkowania czegokolwiek. Zatem żalisz się, że w Polsce nic nie produkuje się ale energia ma być droga i na pewno to zwiększy naszą produkcję, to szaleństwo i nabijanie kabzy tym, którzy te surowce energetyczne nam dostarczają a nie są oni przyjaźni Polsce. Taka polityka pod dyktando Berlina służy nie Polsce ale jej największym wrogom czyli Niemcom i Rosji.
  • Amix 2021-12-18 21:54:54
   w tamtych czasach lata 2008-2012 stawiono bardziej na węgiel i blok , który tam budowano miał byc jednym z najnoocześnejszych tego typu ale koniuktura się zmieniła i spółka energetyczna jak sie okazuje całkiem rozsądnie zmienia zasilanie na gaz bo jużwidać ,ze węgiel jest na indexie UE. Nie jest więc zwyczajnie prawdą ,że wywalono tam jakieś miliardy w błoto i niczego tam nie będzie. Dlaczego więc używasz tej fałszywej analogi skoro jej nie ma szczególnie, że CPK jest raz zupełnie czym innym ( lotnisko to tylko jeden z jego elmentów) a dwa na zupełnie innym etapie inwestycji. Opowiadanie ze nic tam nigdy będzie bo w Ostrołece też nic nie ma jest zwyczajnie bzdurą , której nie warto powielać bezmyślnie.
   • abra 2021-12-19 12:19:35
    jeszcze za wczesnego fur deuchland wiadomo było, że UE nie będzie za węglem. Tak więc pisie z premedytacją wyrzucili z państwowej kasy miliardy w błoto. No może dla nich to nie błoto bo im większe słomiane inwestycje tym więcej kasy na geszefty. A potem wciskają kit, że ceny energii rosną przez złą unię. Tylko zapominają dodać o tych utopionych miliardach, na które muszą zrzucić się Polacy bo przecież nikt inny nie będzie płacił za geszefty władzy w Polsce.
 • brzoza 2021-12-18 08:28:29
  W Świerczewie pow Goleniowski mieszkańcy protestują przeciw fermie fotowoltaicznej gdzie taka ferma zazwyczaj nie oddziałuje nawet potencjalnie na środowisko , ciemni ludzie głownie zazdroszczą że to sąsiad zarobi a nie oni. Jak nie mają argumentów to twierdzą że cena ziemi spadnie z powodu sąsiedztwa. I że UFO wyląduje bo będzie myślało że to dla nich lądowisko. Uważam że należy zaorać Warszawę i posiać kukurydzę to będzie większy pożytek . A tak faktycznie to oddam połowę ziemi na inwestycję a wartość drugiej połowy wzrośnie czterokrotnie.
  • Jan 2021-12-19 08:14:23
   Chyba ze będziesz musiał sprzedać wszystko..
  • abra 2021-12-19 12:24:29
   Tylko, że oni nie protestują przeciw inwestycjom a jedynie nie chcą aby ich okradli płacąc grosze za dorobek całych pokoleń. Skoro władza uważa, że ten CPK przyniesie państwu ogromne pieniądze to nie powinno być problemu z odpowiednią rekompensatą dla mieszkańców tych terenów.
   • Amix 2021-12-21 11:51:37
    Cytuję protestujących - Wiemy, że czekają nas wywłaszczenia, a w zamian nie powstanie nic wartościowego, więc ogół społeczeństwa na tym nie skorzysta - ciekawe skąd oni to wiedzą czyżby przepowiadali powrót do władzy ekipy najpraworządniejszych wasali Berlina z Tuskiem na czele. Oni w nosie mają wszelkie ekspertyzy, oceny, uwarunkowania czy B-P a robią szum dla szumu bo w końcu każdy może, przecież to wolny kraj a wolność rozumie się u nas zawsze tak samo miedza moja i za 3 palce kosą po gardle gotowi są dać.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.249.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.