Głównym tematem są nowe sposoby promocji europejskiej żywności. Na wtorek zaplanowana jest sesja plenarna we Wrocławiu, na której zostanie omówiona tzw. zielona księga - dokument opublikowany w lipcu przez Komisję Europejską, dotyczący działań promocyjnych i informacyjnych.

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że każda prezydencja organizuje nieformalne spotkania, które mają na celu pokazanie ministrom z innych krajów jej rolnictwa. Dodał, że jest to dobra okazja do podyskutowania "bez krawatów" o bieżących rolniczych problemach.

- Pokazaliśmy naszym gościom rolnictwo z różnych stron - powiedział Sawicki, podsumowując poniedziałkowe wizyty w kilku gospodarstwach rolnych. Unijni szefowie resortów rolnictwa odwiedzili gospodarstwo doświadczalne Instytutu Zootechniki, stary spichlerz, gdzie znajduje się muzeum powozów konnych. Zostali także zaproszeni do gospodarstwa specjalizującego się w produkcji wina. Była też wizyta w gospodarstwie hodującym konie arabskie - wyliczał minister.

Sawicki powiedział, że we wtorek odbędą się dwa ważne spotkania. Oprócz sesji plenarnej przewidziane jest też spotkanie trójstronne - Sawicki, unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos i szef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego Paolo De Castro. Na tym spotkaniu politycy chcą uzgodnić sposób dyskusji nad pakietem legislacyjnym dotyczącym reformy Wspólnej Polityki Rolnej.