Jak poinformował w czwartek st. aspirant Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS, przeszukanie posesji związane było z sygnałami, że mieszkający tam 49-latek nielegalnie wytwarza alkohol. Informacje potwierdziły się, bo zabezpieczono tam kompletną linię. Sama produkcja była już zakończona; funkcjonariusze KAS zabezpieczyli ponad 70 litrów bimbru o mocy od 50 do 90 proc.

Przeciwko mężczyźnie KAS wszczęła postępowanie karne skarbowe, rekwirując alkohol wraz z aparaturą; 49-latek twierdził, że produkcja była przeznaczona na własny użytek, a dokładniej na wesele członka rodziny. Za nielegalne wytwarzanie alkoholu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku więzienia.

Podlaska administracja celno-skarbowa, jak i policja od lat wykrywają i likwidują w regionie nielegalne fabryczki alkoholu, ale wciąż powstają kolejne. Niektóre ze zlikwidowanych w ostatnich latach miały możliwości produkcyjne sięgające nawet kilku tys. litrów alkoholu.

Ostatnio likwidowane są nieco mniejsze; w czerwcu ub. roku w okolicach Gródka (rejon Puszczy Knyszyńskiej) KAS zabezpieczyła ponad 400 litrów gotowego alkoholu w czasie likwidacji takiej leśnej bimbrowni. Tam również na gorącym uczynku zatrzymano jedną osobę. We wrześniu służba celno-skarbowa zabezpieczyła 75 litrów gotowego alkoholu, aparaturę do jego produkcji oraz 300 litrów tzw. zacieru w leśnej bimbrowni koło Czarnej Białostockiej.

O popularności bimbrownictwa w regionie świadczy ekspozycja, którą obejrzeć można w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej - instytucji kultury województwa podlaskiego. Wystawa powstała w oparciu o oryginalne elementy fabryczek alkoholu zlikwidowanych przez policję. Oddanie ich na własność muzealnikom było możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań sądowych przeciwko bimbrownikom. Były bowiem dowodami w sprawach przed sądem.

W ostatnim czasie podlaska KAS i policja alkoholu zabezpieczonego w czasie akcji przeciwko bimbrownikom starają się nie utylizować, ale przekazywać np. sanepidowi czy szpitalom na potrzeby działań dezynfekcyjnych związanych z walką z pandemią koronawirusa.