PRZEGLĄD PRASY: Z ofert zaczęły znikać najniższe stawki za żyto i jęczmień paszowy, co może świadczyć o malejących zapasach – pisze Anna Sielanko
Wciąż duża jest podaż pszenicy. W tej sytuacji Agencja Rezerw Materiałowych obniżyła na przetargach cenę wywoławczą o 10 zł na tonie, co zdaniem Izby Zbożowo-Paszowej nie wystarczy do zwiększenia popytu.

W pierwszej połowie maja pszenica była tańsza niż przed miesiącem o 0,7 proc. Podrożała ostatnio śruta sojowa. Notowania na giełdach wzrosły nawet o 40 zł za t. Wynika to z podwyżek cen na rynkach zagranicznych.

W handlu mięsem zmian na razie nie widać. Mały jest popyt krajowy, słaby eksport. Producenci mięsa i zakłady przetwórcze wciąż oczekują rychłego odblokowania granicy z Rosją.

Większość przetwórni od kilku tygodni oferuje sklepom towary po tych samych cenach. Stawki w skupie żywca są niskie, o kilka procent niższe niż przed rokiem, co powoduje niezadowolenie hodowców. Mniejsze od zeszłorocznych są także ceny skupu bydła.

Na giełdach półtusze wieprzowe klasy R wystawiane są niezmiennie po 4,0 - 4,5 zł za kg. Szynka z kością kosztuje poniżej 6 zł za kg, a schab z kością mniej niż 10 zł za kg.

Na rynku drobiu niewielkie wahania. Rośnie podaż indyków, a ich ceny też minimalnie spadają.

Dobre wiadomości dla amatorów truskawek. Krajowe są tańsze niż przed rokiem - wynika z danych Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego. Truskawki gruntowe będą za kilka dni, a ich plony mogą być wyższe niż szacowano tuż po kwietniowych mrozach. Dlatego truskawki z pola mogą być tylko nieznacznie droższe niż przed rokiem.


Źródło: Rzeczpospolita