W poniedziałek w otwarciu tejże siedziby wzięła udział m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W nowych biurach urzędnicy rozpoczną pracę 27 maja br.

- Ważne wydarzenie. Nowa, instytucja która powstała od 2017 r. w wyniku połączenia dwóch agencji - Agencji Nieruchomości Rolnych i Rynku Rolnego, zyskała siedzibę stwarzając bardzo dobre warunki pracy dla swoich pracowników, ale nie tylko dla swoich pracowników, ale dla tych klientów, dla tych rolników, którzy przychodzą tu i korzystają z tego wsparcia, rozwiązują tu swoje sprawy - powiedziała PAP Rafalska.

Dodała, że przy okazji miasto Gorzów wzbogaciło się o siedzibę poważnej instytucji państwowej w kompleksie obiektów, które wyglądają teraz na miarę XXI wieku.

Dotychczas gorzowski oddział KOWR funkcjonował w wynajmowanych biurach przy ul Walczaka. Teraz znajduje się w wyremontowanym i zmodernizowanym budynku pokoszarowym w dawnym kompleksie wojskowym przy ul. Myśliborskiej.

- Państwo stać na własne budynki, na ograniczenie kosztów utrzymania i nie będziemy płacić prywatnym podmiotom, które za grube pieniądze podpisały umowy z byłymi dyrektorami agencji (...) Obniżamy mocno koszty utrzymania. Nie płacimy za najem, tylko za bieżące utrzymanie. Państwo wkracza i budujemy solidne fundamenty państwa - podkreślił Pieńkowski.

Dodał, że przy okazji przeprowadzono rewitalizację ruiny, jaką był przed remontem budynek z 1936 r. W sąsiedztwie oddziału KOWR mieszczą się inne budynki administracyjne, m.in. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Urzędu Miasta Gorzowa i Starostwa Powiatowego.

- Dziś ten klient, czyli rolnik ma bardzo dobre warunki i ma dwie agencje obok siebie. Co jest dużą wartością w Gorzowie, ponieważ nie będzie musiał nigdzie jeździć, tylko przyjedzie i wszystkie problemy, zarówno dotyczące dzierżawy czy kupna ziemi załatwi tu, a jeśli chodzi o dopłaty i zgłoszenie ich załatwi obok, w ARiMR. Myślę, że jest to taki modelowy przykład dla innych kolegów w całej Polsce - zaznaczył Pieńkowski.

Oddział terenowy KOWR w Gorzowie sprzedaje ziemię rolnikom i ma podpisanych ponad 5 tys. umów dzierżaw państwowej ziemi.

Inwestycja związana z zakupem i modernizacją budynku kosztowała 9,7 mln zł. Na realizację zadania ok. 6 mln zł wyłożył rząd, a pozostałe pieniądze pochodziły z budżetu KOWR. Od momentu zakupu będącego w fatalnym stanie technicznym budynku, do zakończenia jego remontu i zagospodarowania pobliskiego terenu (parkingi, zieleń itp.) minęło półtora roku.