Według prognozy przygotowanej przez Jakuba Gawrona, synoptyka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, od poniedziałku do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze z zachodu. Wraz z frontem atmosferycznym pojawią się opady. W poniedziałkowy poranek w wielu miejscach możliwe są lokalne mgły ograniczające widzialność do 400 metrów.

- W poniedziałek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Lokalnie na południu i zachodzie może wzrosnąć do dużego i tam też możliwe są opady śniegu. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od minus 5 stopni Celsjusza w centrum i na wschodzie kraju do zera na południowym zachodzie. W kotlinach sudeckich możliwe są już temperatury dodatnie. Wiał będzie wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty - powiedział Jakub Gawron.

W nocy zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, jedynie na północnym wschodzie będzie jeszcze pogodnie. Na Podkarpaciu i południowej części Lubelszczyzny możliwe są opady śniegu. Na południu prognozowane są marznące mgły ograniczające widzialność do 400 metrów. Z poniedziałku na wtorek temperatura spadnie od minus 14 stopni lokalnie na Pomorzu, minus 11 stopni na północy i północnym wschodzie, do minus czterech stopni na południu i nad samym morzem. Wiatr będzie umiarkowany, nad morzem porywisty i dość silny.

Zdaniem synoptyków IMGW-PIB, we wtorek na zachodzie kraju będą już dodatnie temperatury powietrza. Strefa cieplejszego powietrza stopniowo będzie przesuwała się na wschód i w środę może już objąć całą Polskę.