Grygoruk był dyrektorem BPN przez trzy i pół roku. Z oświadczenia ministerstwa środowiska wynika, że decyzja jest wynikiem analizy efektów zarządzania parkiem oraz wyników przeprowadzonej kontroli i audytu przeciwpożarowego – podaje portal TVN24.

Andrzej Grygoruk sprawował funkcję dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego od października 2016 roku, a wcześniej był jego wicedyrektorem. Jest wieloletnim pracownikiem parku. W rozmowie z dziennikarzami relacjonował, iż został wezwany do siedziby resortu w minioną środę, gdzie Dyrektor Generalna wręczyła mu odwołanie bez żadnego uzasadnienia.

Grygoruk przyznawał, że jest zaskoczony decyzją i jej nie rozumie, bo nie ma sobie nic do zarzucenia. Ze stanowiska odwołano go na rok przed przejściem na emeryturę. Dyrektor otrzymał trzymiesięczne wypowiedzenie bez obowiązku świadczenia pracy.

Oficjalne stanowisko w tej sprawie resort środowiska przekazał w środę wieczorem. Rzecznik ministerstwa Michał Gzowski przekazał, że „decyzja o odwołaniu pana Andrzeja Grygoruka ze stanowiska Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego została podjęta po szczegółowej analizie wyników kontroli i audytu przeciwpożarowego zleconego przez Ministerstwo Środowiska oraz przekrojowej ocenie działalności zarządczej.

Odwołanie Andrzeja Grygoruka odbiło się szerokim echem w mediach i rodzi spekulacje, co do faktycznego powodu tej decyzji. Dyrektor znany był jako nieprzejednany obrońca parku i człowiek apolityczny. Zrobiło się o nim głośno przy okazji niedawnego, największego w historii pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dzięki jego apelom ruszyła zbiórka na wsparcie strażaków-ochotników, biorących udział w akcji gaśniczej i druga na nagrodę za wskazanie podpalacza. 38 tysięcy Polaków wpłaciło datki, dzięki którym uzbierało się 3,5 mln zł na pomoc dla strażaków. Na nagrodę za pomoc w ustaleniu sprawcy pożaru zebrano 126 tys. zł.

Dyrektor nie ukrywał jednak, że park jest mocno niedoinwestowany, w tym w zakresie ochrony przeciwpożarowej, i ostrzegał, że jeśli suszy nie złagodzi deszcz, w każdej chwili może dojść do kolejnego pożaru. Dziennikarze "Faktu" z kolei dywagują, że bezpośrednim powodem odwołania Grygoruka mogła być jego reakcja na słowa premiera Mateusza Morawieckiego podczas niedawnej konferencji prasowej. Dyrektor towarzyszył premierowi, gdy ten mówić zaczął o problemie rosnącej populacji wilków. Dyrektor parku szeroko otworzył oczy ze zdziwienia, kiedy Morawiecki zapowiedział, że "z wilkami też sobie poradzimy". Filmik, na którym widać reakcję Grygoruka na te słowa stał się hitem internetu.