Zdarzenie odnotowali inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu (woj. dolnośląskie). W miejscowości Strzeszów, gmina Wisznia Mała, na terenie powiatu trzebnickiego, prowadzili oni kontrole samochodów ciężarowych pod kątem przestrzegania ograniczeń tonażu na drogach publicznych.

Prowadząc działania zatrzymali kierowcę ciężarówki, który w szoferce przewoził jeszcze 2 pasażerów. Za kierownicą siedział Ukrainiec, który oświadczył, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Gdy inspektorzy otworzyli skrzynię ładunkową ciężarówki, ujrzeli wewnątrz między stertą pustych łubianek, kolejnych 4 pasażerów narodowości ukraińskiej.

Dalsze czynności wykazały, że ważność przeglądu technicznego kontrolowanego pojazdu upłynęła ponad rok temu, a układ hamulcowy ciężarówki jest niesprawny. Przybyły na miejsce plantator truskawek wyjaśnił, że nie miał możliwości zorganizowania przewozu pracowników w inny sposób, a pojazd zamierza po sezonie zezłomować.

W wyniki podjętych czynności na kierującego nałożono łącznie 3 mandaty karne. Pojazd został wyłączony z ruchu, a jego dowód rejestracyjny zatrzymany. Inspektorzy wezwali też policjantów, którzy ustalają, czy 6 zatrzymanych Ukraińców przebywa i pracuje w Polsce legalnie.