Zdarzenie miało miejsce w Zrębicach w gminie Olsztyn (woj. śląskie), a opisała je Gazeta Wyborcza. Strażacy z jednostek OSP w Zrębicach i Janowie wezwani do pożaru traw na nieużytkach we wsi, szybko uporali się z zagrożeniem. Podczas sprawdzania i dogaszania pogorzeliska znaleźli jednak leżące na ziemi, nadpalone ciało martwej kobiety.

Wezwany na miejsce lekarz pogotowia potwierdził zgon. Policjanci ustalili, że jest to 74-letnia właścicielka działki. Kobieta robiła wiosenne porządki w obejściu i przy okazji postanowiła wypalić zarośla za domem. Śledczy podejrzewają, że rozmiar wywołanego pożaru wystraszył gospodynię i próbowała go gasić. Nawdychała się jednak dymu i zasłabła.

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie zleciła sekcję zwłok. Autopsja potwierdziła podejrzenia funkcjonariuszy.

Od początku br. w województwie śląskim odnotowano blisko 600 pożarów traw i nieużytków. Podobne statystyki mają strażacy w innych regionach kraju. Mimo akcji edukacyjnych i słonych kar za wypalanie traw, proceder nie traci na popularności.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w marcu br. zaczęło kampanię pod hasłem: „Stop pożarom traw”, która ma uświadomić ludziom zagrożenia i szkody związane z podpalaniem nieużytków.