Jak przypomina w niedzielnym wpisie na Twitterze resort rolnictwa, "Dziś Zielone Świątki. Od 1903 obchodzone również jako Święto Ludowe". Od 120 wyraża ideały polskiego chłopa gotowego walczyć o prawa swoje i ojczyzny - zaznaczono.

W niedzielę, 28 maja, w ogólnopolskich obchodach święta Niepodległościowego Ruchu Ludowego wezmą udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa i rozwoju wisu Robert Telus. Uroczystość w Starej Błotnicy w powiecie białobrzeskim (woj. mazowieckie) ma rozpocząć uroczysta msza święta przed sanktuarium pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia o godz. 14. - wynika z programu obchodów opublikowanego na stronie Ministerstwa i Rozwoju Wsi. Po mszy przewidziano okolicznościowe przemówienia.

Zgodnie z informacją, o godz. 16 ma się odbyć wręczenie odznak honorowych "Zasłużony dla rolnictwa", a o godz. 16.30 wystąpi Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na godz. 17.30 zaplanowano natomiast występy kół gospodyń wiejskich oraz degustację produktów tradycyjnych. Uroczystości towarzyszy wystawa "Chłopi'78" - dodano.

Święto polskiego ruchu ludowego

Święto polskiego ruchu ludowego obchodzone jest w pierwszym dniu tzw. Zielonych Świątek (ludowa nazwa święta Zesłania Ducha Świętego). W Kościele uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy czas wielkanocny. Jest to jedno z najstarszych i największych świąt, obchodzone już w czasach apostolskich, nazywane popularnie Pięćdziesiątnicą.

Upamiętnia ono wydarzenie, które miało miejsce w Jerozolimie 50 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, czyli po święcie Paschy i 10 dni po Wniebowstąpieniu Pana. Owocem zesłania Ducha Świętego było wyjście Apostołów z Wieczernika i odważne głoszenie prawdy o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Zesłanie Ducha Świętego zbiegło się z żydowskim świętem Szawuot. Był to czas dziękczynienia za zbiory jęczmienia i początek zbioru pszenicy. Synagogi dekoruje się kwiatami i gałązkami, domy - specjalnymi wycinankami.