Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz, ogłoszono już przetarg na dostawę m.in. blisko 19 tys. metrów bieżących siatki ogrodzeniowej i 30 zestawów ogrodzenia elektrycznego z akumulatorami zasilanymi energią słoneczną.

Według niej szacunkowa wartość tego zamówienia sięga ok. 250 tys. zł. Obejmie ono materiały do grodzenia upraw leśnych oraz stawów rybnych przed bobrami i ochrony bydła przez atakami wilków, a także 30 zestawów tzw. elektrycznych pastuchów zasilanych energią słoneczną. Ogrodzenia zostaną przekazane prywatnym właścicielom gruntów z woj. warmińsko-mazurskiego.

To kolejne - realizowane przez olsztyńskie służby ochrony środowiska - przedsięwzięcie, które ma ograniczyć szkody wyrządzane przez zwierzęta będące pod ochroną. RDOŚ zamówiła już ok. 50 tys. metrów bieżących fladr, czyli taśm z naszytymi kawałkami materiału płachtami do odstraszania wilków. Przez kolejne dwa lata właściciele zwierząt hodowlanych z Warmii i Mazur otrzymają łącznie blisko 149 tys. m fladr.

Jeszcze w tym roku w regionie zostanie też zamontowanych 50 urządzeń obniżających poziom wody w rozlewiskach utworzonych przez bobry. Będą to specjalne rury przepływowe, które instaluje się w bobrowych tamach, żeby nie dopuścić do zbytniego piętrzenia wody i zalewania upraw. W sumie do 2021 r. ma zostać zamontowanych 180 takich urządzeń.

Planowany jest również zakup 15 owczarków podhalańskich, które jako psy pasterskie zostaną przekazane hodowcom dużych stad owiec w regionie.

Wszystkie te inwestycje są finansowane w ramach programu realizowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na działania służące minimalizowaniu szkód wyrządzanych w województwie przez bobry i wilki przeznaczono łącznie 1 mln 726 tys. zł.

Szacuje się, że na Warmii i Mazurach żyje ok. 13 tys. bobrów i ok. 130 wilków. Tylko w ub. roku odszkodowania wypłacone przez Skarb Państwa za szkody spowodowane przez bobry wyniosły ponad 5 mln zł, a za wilki - ponad 100 tys. zł.