Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 15 w miejscowości Wólka Abramowska w gminie Goraj. Jak relacjonuje Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, rolnik w wieku 79 i jego 42-letni syn wykonywali prace polowe przy użyciu ciągnika rolniczego. W trakcie tej pracy rozpętała się burza.

Wówczas ojciec wyłączył silnik traktora i postanowił przeczekać deszcz w kabinie pojazdu. Syn zaś pobiegł w stronę zabudowań. W tym momencie doszło do wyładowania, które poraziło obu mężczyzn.

"Uderzenie pioruna było tak silne, że młodszy mężczyzna został przewrócony na ziemię." - czytamy w informacji od lubelskiej policji. Ojciec prawdopodobnie wysiadł z traktora i ruszył mu na pomoc, ale również został porażony. Na szczęście obaj zdołali o własnych siłach dotrzeć do domu i wezwać pomoc. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia przetransportowała ich do szpitala.

Policjanci przypominają przy okazji, jak należy zachować się w trakcie burzy:

W terenie: O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości, nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty. Unikajmy otwartej przestrzeni, odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy. Unikajmy również używania telefonu komórkowego.

Gdy jedziemy pojazdem: Pamiętajmy, że nie wolno zatrzymywać się po drzewami. Często bowiem dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy schronić się w budynku, pozostańmy w samochodzie.

W domu: Sprawdźmy zamknięcie drzwi i okien oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe.