IMGW informuje, że Europa zachodnia i centralna pozostaną w zasięgu wyżu z centrum nad Atlantykiem. Skandynawia i południowo-wschodnie krańce kontynentu znajdą się w zasięgu niżów z układami frontów atmosferycznych. Polska będzie w płytkiej zatoce, związanej z niżem nad Norwegią; z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny. Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie, tylko na krańcach południowo-wschodnich pozostanie jeszcze upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa.

We wtorek w Polsce zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, miejscami opady gradu. Prognozowana suma opadów od 15 mm do 30 mm, na południu miejscami do 50 mm. Bez opadów w północno zachodniej części kraju. Temperatura maksymalna od 20 st. C do 25 st. C, na zachodzie miejscami 26° st. C, najcieplej na południowym wschodnie do 30 st. C, na Podhalu chłodniej około 17 st. C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, z kierunków północnych, na północy zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Na wschodzie, w centrum i na południu przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Prognozowana suma opadów od 20 mm do 30 mm, na południowym wschodzie do 40 mm. Temperatura minimalna od 12 st. C do 16 st. C, chłodniej na Pomorzu i tu miejscami 11 st. C, cieplej na południowym wschodzie 17 st. C. Wiatr słaby, na południowym wschodzie okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

W środę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, tylko na południowym zachodzie małe. Miejscami przelotne opady deszczu i lokalne burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm. Bez opadów na zachodzie. Temperatura maksymalna od 20 st. C do 25 st. C, chłodniej na Podhalu i miejscami na Pomorzu około 19 st. C, nad morzem 18 st. C. Wiatr na ogół umiarkowany i porywisty, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 25 st. C. Wiatr słaby, północny. W nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura minimalna 14 st. C. Wiatr słaby, zmienny.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 25 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed ulewami dla województwa Opolskiego

Jak przekazało WCZK w Opolu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnymi deszczami z burzami dla sześciu powiatów południowej części województwa. Ostrzeżenie obowiązuje we wtorek od godziny drugiej nad ranem do godziny osiemnastej.

Według prognoz IMGW-PIB, na terenie objętym ostrzeżeniem, możliwe są opady dające od 30 do 50 litrów deszczu na metr kwadratowy, którym towarzyszyć mogą burze z wiatrem dochodzącym w porywach do 70 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 80 procent.