Departament zorganizował konkurs dla organizacji pozarządowych na wsparcie pszczelarstwa w regionie. Nagrodzone będą najlepsze pomysły m.in. na ekologiczne wspomaganie rodzin pszczelich, ich dokarmianie, wspomaganie odporności i na zasiew roślin miododajnych.

-W wyniku zmian w sposobie upraw z roku na rok maleje wielkość średniej pasieki w Polsce i w naszym województwie. Jednocześnie, co nas ogromnie cieszy, rośnie liczba pszczelarzy, którzy hodują te pożyteczne owady nie tyle dla zysku, co z powodów hobbystycznych i zdrowotnych. Mamy nadzieję, że z efektów naszego konkursu skorzystają przede wszystkim właśnie ci drobni, ale bardzo potrzebni środowisku właściciele małych i średnich pasiek - powiedział Marcin Oszańca.

Według danych opolskiego urzędu marszałkowskiego średnio na jednego pszczelarza w województwie przypadają 22 rodziny pszczele. W całym województwie jest ponad 50 tysięcy takich rodzin. Jeszcze dziesięć lat temu były to nieco ponad 33 tysiące rodzin.

Ostatnim dniem przyjmowania wniosków był piątek. w sobotę Oszańca poinformował, że łącznie wpłynęło 14 wniosków, na kwotę przekraczającą pół miliona złotych.