Spółka NetOgród z Opola powstała na początku 2017 roku. Dostarczała rolnikom nawozy i środki ochrony roślin po wyjątkowo niskich cenach, jednocześnie kupując od nich na korzystnych warunkach płody rolne. Na przełomie 2018 i 2019 roku pojawiły się pierwsze informacje o niewypłacalności firmy, która w marcu 2019 roku upadła. Pozostały po niej wielomilionowe zobowiązania wobec firm dostarczających towary i wobec rolników, którzy wpłacili zaliczki za niedostarczone produkty lub nie otrzymali zapłaty za płody rolne.

Jak poinformował prokurator Bar, prokuratura zdecydowała o zatrzymaniu właściciela Pawła K., prezesa Stanisława G. i pracownika firmy Konrada K. Na wniosek prokuratury wobec całej trójki sąd zastosował areszt tymczasowy.

- W tej chwili mówimy o podejrzeniu oszustw, których łączna wartość zdecydowanie przekracza dwa miliony złotych. Sprawę traktujemy jednak jako rozwojową, bo przez cały czas zgłaszają się do nas kolejni poszkodowani zarówno z województwa opolskiego, jak i ościennych - powiedział Bar.

Za zarzucane przedsiębiorcom czyny grozi do 10 lat więzienia