- Wspólnie prowadzą też monitoring miejsc gniazdowania i stref ochrony gniazd największych latających drapieżców - powiedział w czwartek rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jak zaznaczył, "jest to m.in. efekt porozumienia podpisanego wiosną ubiegłego roku pomiędzy nadleśnictwami krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Komitetem Ochrony Orłów".

- Dokument zakłada także specjalistyczne szkolenia dla leśników - dodał Marszałek.

Rzecznik przypomniał, że w ubiegłym roku odbudowano pięć zniszczonych gniazd; dwa orła przedniego i trzy orlika krzykliwego. Dwa spośród nich znajdują się w nadleśnictwie Komańcza, a pozostałe po jednym w nadleśnictwach Dukla, Rymanów i Ustrzyki Dolne. Utworzono też nowe strefy ochrony.

W regionie Komitet Ochrony Orłów działa od 1993 roku. Jej członkowie wybudowali łącznie 49 sztucznych gniazd dla ptaków szponiastych, w tym 19 dla orła przedniego i 30 dla orlika krzykliwego; w większości w lasach RDLP w Krośnie.

- Mało kto ma świadomość, że gniazdo orła posadowione jest często na wysokości ponad 30 metrów nad ziemią i wejście do niego nawet przy bezwietrznej pogodzie wymaga sporego wysiłku. Poza tym średnica i wysokość gniazd sięgająca półtora metra, a czasem nawet dwóch metrów nie ułatwia nam zadania - zauważył koordynator komitetu na Podkarpaciu dr Marian Stój.

Dodał, że zabiegi ornitologów "wspierają finansowo nadleśnictwa".

Dla ochrony miejsc gniazdowania orłów przednich i orlika krzykliwego tworzone są także specjalne strefy ochrony. W promieniu 200 metrów od drzewa z gniazdem obowiązuje całoroczny zakaz wstępu, zaś na okres lęgowy jest ona poszerzana do promienia 500 metrów.

Jak podkreśliła dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna, na Podkarpaciu "oba gatunki tworzą dość stabilne populacje".

- Do roku 2003 było 11 stref wokół gniazd orła przedniego. Natomiast w 2014 roku było już 18 dla orłów przednich i 98 stref z gniazdami orlika krzykliwego. Ich powierzchnia wyniosła odpowiednio 508 i 1971 hektarów - stwierdziła Zagrobelna.

Zwróciła uwagę, że aktualnie w lasach RDLP w Krośnie istnieją 24 strefy ochrony gniazd orła przedniego na łącznej powierzchni 701 ha, a także 119 stref chroniących gniazda orlika krzykliwego, obejmujące łącznie prawie 2,7 tys. ha lasów.

W lasach Podkarpacia utworzono również 15 stref ochronnych dla bociana czarnego, siedem dla bielika, 16 sóweczka oraz jedną strefę ochrony gniazdowania głuszca.

RDLP w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego regionu wynosi 38 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc.