Jak podała Prokuratura Krajowa, do Sądu Okręgowego w Katowicach trafił kolejny akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała podatek VAT dokumentując fikcyjny obrót olejem rzepakowym. Przed sądem stanie 5 osób.

Grupa działała w okresie od stycznia 2014 roku do stycznia 2015 roku w Katowicach i innych miejscowościach na terenie kraju, oraz na terenie Czech. Dopuszczała się przestępstw skarbowych polegających na uszczupleniu należności podatkowych z tytułu podatku VAT, wprowadzania do obrotu korzyści majątkowych pochodzących z przestępstwa oraz poświadczaniu nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Wśród 5 oskarżonych jest mężczyzna, który kierował grupą. "Wcześniej, w grudniu 2021 r. skierowano akt oskarżenia przeciwko 12 członkom tej samej zorganizowanej grupy przestępczej." - czytamy w komunikacie PK.

Jak wykazało śledztwo, oskarżeni wystawiali faktury VAT dotyczące głównie oleju rzepakowego, nie potwierdzające rzeczywistych transakcji handlowych. "Obrót towarem nie istniał, bądź miał inny przebieg, niż wynikający z dokumentów. Następnie faktury włączano do księgowości i rozliczano w urzędzie skarbowym. Deklarując nieistniejące transakcje oskarżeni zaniżali podatek VAT, który powinni odprowadzić do urzędu skarbowego. Następnie firmy oskarżonych dokonywały przelewów z rachunków swoich firm oraz przyjmowały na rachunki firm przelewy z kont innych podmiotów gospodarczych. Łączna kwota podatku narażonego na uszczuplenie działaniami członków grupy wyniosła 24 mln złotych." - podaje Prokuratura Krajowa.

Oskarżeni nie przyznali się do zarzucanych przestępstw. Na poczet grożących oskarżonym kar prokurator zabezpieczył u nich mienie o wartości ponad pół miliona złotych. Grożą im kary do 15 lat pozbawienia wolności.