Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że ostatniej doby strażacy w całym kraju w związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem wyjeżdżali do 5259 zdarzeń. Najwięcej interwencji zanotowano w woj. kujawsko-pomorskim (752), wielkopolskim (706), pomorskim (677), zachodniopomorskim (646) i dolnośląskim (614).

Do jednego z najpoważniejszych zdarzeń doszło w województwie pomorskim (pow. pucki), gdzie jedna osoba została lekko ranna w twarz po tym, jak drzewo spadło na samochód, w którym przebywała.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w środę dla sześciu powiatów w woj. zachodniopomorskim ostrzeżenia pierwszego stopnia o silnym wietrze. Chodzi o powiaty: gryficki, kamieński, kołobrzeski, koszaliński, sławieński i Świnoujście.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze obowiązuje od północy ze środy na czwartek do godz. 14. w czwartek.

- Przewiduje się wystąpienie nad morzem silnego wiatru o średniej prędkości od 50 km/h do 60 km/h, w porywach do 80 km/h, tylko początkowo na zachodzie o prędkości wzrastającej do 65 km/h i porywach do 90 km/h, z północnego-wschodu - czytamy w ostrzeżeniu IMGW.