Bezprawne wykorzystanie cudzych danych osobowych, wielotysięczne oszustwa na polskich przedsiębiorcach oraz uszczuplenia w podatku VAT sięgające kwoty 1 miliona złotych to wynik „pseudo” działalności gospodarczej 36-letniego mieszkańca Tarnowa.

Sprawa ma swój początek w sierpniu br., gdy na komisariat w Tarnowie zgłosił się mężczyzna z otrzymaną właśnie fakturą do zapłaty. Wynikało z niej, że ma zapłacić za rzepak zakupiony w firmie działającej na terenie całego kraju. Tyle, że zgłaszający twierdził, że nigdy nie zamawiał tego rodzaju towaru i nigdy go nie odebrał.

Policjanci ustalili, że w sprawie nie zawinił ani zgłaszający oszustwo, ani firma, która fakturę wystawiła, bo to ona ostatecznie poniosła stratę. Okazało się, że firma realizowała jedynie zdalnie składane zamówienia, sprzedając zboża oraz środki ochrony roślin. W tym zamówieniu adres zamawiającego podmiotu nie były tożsamy z adresem wskazanym do wysyłki towarów.

Trop doprowadził śledczych do pewnej tarnowskiej rodziny, która gospodaruje na znacznych areałach gruntów. To właśnie do członków tej rodziny trafiały wszystkie zamówienia. Jak się okazało, właściciele gruntów sami nie pracowali na swoich polach. Zlecali wszystkie prace i zabiegi okolicznym rolnikom, którzy w zamian za wykonaną usługę otrzymywali zapłatę w naturze - w postaci ziarna lub środków ochrony roślin.

Wyszło również na jaw, że wspomniana rodzina wykorzystywała różne osoby do pozyskiwania danych osobowych, potrzebnych do zakupu i legalizowania kart telefonicznych operatorów telefonii komórkowej. Było to konieczne do zawierania umów i wysyłki towarów bezpośrednio od producentów i hurtowników. W ten sposób kilkanaście podmiotów handlujących nawozami, pszenicą oraz rzepakiem zostało oszukanych na kwotę około 150 tysięcy złotych.

Cztery osoby związane z przestępczym procederem (wszyscy są krewnymi ) zatrzymano w ubiegłym tygodniu w Tarnowie. Z uwagi na fakt, że jeden z nich - 36-latek - był osobą poszukiwaną kilkoma podstawami poszukiwawczymi, w tym również listem gończym, do zatrzymania wykorzystano policjantów Nieetatowej Grupy Realizacyjnej KMP w Tarnowie.

Zatrzymane osoby doprowadzono do tarnowskiej prokuratury, która po zapoznaniu z materiałami postępowania wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec dwóch podejrzanych. Sąd zastosował wobec 36-latka i 65-latka areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy w związku z naruszeniem art. 271 § 3 kk. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo przeciwko 36-latkowi prowadzone są dwa postępowania w tarnowskiej prokuraturze, gdzie zarzucane są mu przestępstwa określone w art. 271 § 3 kk. Chodzi o uszczuplenia w podatku VAT na kwotę prawie 1 miliona złotych.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Tarnowie.