Ponad 150 funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego wzięło udział w rozbiciu międzynarodowej grupy przestępczej wyspecjalizowanej w oszustwach podatkowych w trakcie obrotu olejami roślinnymi, a działającej na terenie Polski i Niemiec. Zatrzymano 12 osób, w tym jedną w Berlinie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Wśród zatrzymanych jest również organizator przestępczego procederu.

Agenci CBA w toku działań przeszukali 45 lokalizacji w kraju i na terenie Berlina, co do których istniało podejrzenie, że znajdują się tam dowody przestępstwa. Czynności w Polsce objęły zasięgiem województwa: kujawsko-pomorskie, podkarpackie, wielkopolskie, śląskie oraz mazowieckie – podaje w komunikacie CBA. Działania były prowadzone wspólnie ze służbami niemieckimi i zaowocowały zarówno zatrzymaniem szefa grupy, jak i zabezpieczeniem kluczowych dowodów w sprawie.

Śledczy ustalili, że działalność grupy oparta była o sieć spółek, którymi zarządzano w taki sposób, aby unikać blokady środków finansowych na rachunkach (tzw. znikających podatników). W rezultacie ich działalności, na rachunki bankowe znikających podatników nie wpływały żadne środki, które organy finansowe mogłyby zająć w związku z podejrzeniem prania pieniędzy.
Ustalenia wykazały ponadto, że zatrzymani wystąpili również o wsparcie zarządzanych przez siebie firm w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. CBA wystąpiła do Polskiego Funduszu Rozwoju o zablokowanie wypłaty wnioskowanych środków pomocowych.

„Zatrzymani w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Straty Skarbu Państwa z tytułu popełnianych oszustw oszacowano dotychczas na kwotę niemal 80 mln złotych” – informuje CBA.