Szef rządu był pytany w poniedziałek na konferencji prasowej o to, kiedy powstanie Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt.

"Zmiany będziemy proponowali w najbliższych dosłownie dniach" - powiedział. Poinformował, że jest prawie pewne, iż na kolejnym - nie najbliższym - posiedzeniu rządu cała ustawa zostanie zaprezentowana.

- Będzie gotowa i nadamy temu jak najszybszy bieg. A więc mówimy o krótkich tygodniach, jeśli chodzi o proces legislacyjny, i naprawdę szybkim wdrożeniu, powiedzmy od początku przyszłego roku, od 1 stycznia 2021 r. - powiedział Morawiecki.

Wcześniej na konferencji prasowej premier mówił, że wśród priorytetów rządu w zakresie ochrony zwierząt jest rozwój wsi i rolnictwa, podnoszenie standardów chowu zwierząt, ale i ochrona zwierząt przed zbędnym cierpieniem.

Morawiecki zaznaczył, że do ustawy o ochronie zwierząt zostanie wprowadzonych kilka poprawek; rząd zaproponuje powołanie, osobną ustawą, Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. Będzie ona miała, jako jedyna, prawo do weryfikowania sposobu chowu, hodowli zwierząt, traktowania zwierząt.