PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Piechociński zdetronizował Pawlaka

Piechociński zdetronizował Pawlaka

Autor:

Dodano:

Tagi:

Wbrew wcześniejszym przewidywaniom obserwatorów sceny politycznej, Janusz Piechociński pokonał Waldemara Pawlaka i został szefem PSL.Janusz Piechociński otrzymał 547 głosów, Waldemar Pawlak o 17 mniej (530).

- Jest wielka robota w Polsce do zrobienia - powiedział tuż po głosowaniu nowy prezez.

- Ponieważ nie zgadzam się fundamentalnie z propozycjami Janusza Piechocińskiego, w poniedziałek złożę rezygnację ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki - powiedział Waldemar Pawlak po ogłoszeniu wyników głosowania.

W przemówieniu po ogłoszeniu wyników głosowania nowy prezes zaapelował do Pawlaka, by ten nie rezygnował z funkcji w rządzie. "Nie wolno się na demokrację obrażać, wyroki demokracji trzeba przyjąć z pokorą" - mówił Piechociński. Przypomniał, że w 2007 r. Pawlak poprowadził PSL z powrotem do władzy.

- Dziś jesteś wicepremierem i ministrem gospodarki i tak powinno pozostać - powiedział. Dodał, że Pawlak jest niezastąpiony w "koncepcji chronienia nie tylko Stronnictwa, ale i Polski.

Odniósł się w ten sposób do słów Pawlaka, który zapowiedział rezygnację z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki.
- Kongres zdecydował. Ponieważ nie zgadzam się fundamentalnie z propozycjami Janusza Piechocińskiego, w poniedziałek złożę rezygnację ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki - powiedział Pawlak.

W pierwszym przemówieniu po ogłoszeniu wyników Piechociński zadeklarował, że nie jest prezesem, ale sługą tych, którzy go wybrali.

- Trzeba szukać nowych rozwiązań, nie tracąc z przeszłości tego, co sprawdzone i wartościowe, także nikogo z ludowców, którzy są w rządzie, administracji i życiu społecznym. Ja chcę wartości dodanej - zaznaczył.

W późniejszym wystąpieniu dla dziennikarzy Piechociński podkreślał, że PSL będzie racjonalnym, mądrym koalicjantem i uczestnikiem parlamentarnej debaty. Dodał, że teraz jego misją będzie przywrócenie zaufania obywateli do polityki.

- Chcę rozpocząć wielką misję uzdrawiania polskiej polityki i demokracji, aby nie czekały nas takie podziały, jak choćby w ciągu ostatnich tygodni. To jest moje osobiste zadanie i motywacja, chcę odbudować w Polsce elementarne zaufanie między polityką i obywatelami - oświadczył Piechociński.

Na pytanie, czy zostanie wicepremierem i ministrem gospodarki, odparł: - Nie, proszę państwa, emocje opadną, jestem przekonany, że wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak ma świadomość, że jest Polsce i gospodarce potrzebny. Z taką pasją mówił dziś (...) o gospodarce, o szansach, że byłoby nieroztropnością, abym razem z premierem Tuskiem nie przekonał premiera Pawlaka, aby trwał w tym rządzie, rozwijał jego działania. Jestem przekonany, że w tej przestrzeni się porozumiemy.

Piechociński podkreślał, że rząd musi mieć bardzo stabilną, racjonalną większość nie tylko parlamentarną, ale też zrozumienie społeczne. Jak mówił, w rządzie muszą być partnerskie warunki współdziałania.

- A politycy, którzy są poza rządem, ze mną na czele, powinni przedłożyć nową ofertę i kreować nową jakość w relacjach pomiędzy polityką, politykami a obywatelami - powiedział.

Nowy prezes PSL podkreślał, że "tu nie stało się nic takiego, by myśleć w kategoriach wyzwań jakichś dla rządu i koalicji".
- Chcę sprawniejszego rządu, sprawniejszej koalicji, sprawniejszej polityki, lepszego parlamentaryzmu i deklaruje to nie tylko członkom, sympatykom i wyborcom PSL - przekonywał.

Dziennikarze pytali Piechocińskiego m.in. o to, czy będzie chciał renegocjacji umowy koalicyjnej z PO.

- Ale powolutku, dajcie odetchnąć samemu kandydatowi, a dziś już prezesowi PSL. Pozwólcie delegatom, by podziękowali za pracę wybitnemu politykowi, działaczowi PSL (...) Waldemarowi Pawlakowi, a przyjdzie czas na spotkanie z premierem, z liderami koalicji, o czym państwa na pewno bardzo szeroko poinformuję - odpowiedział.

Dopytywany, czy powinna się zmienić współpraca z Platformą, układ sił, odparł: - Na te pytania (...) my wcześniej razem z premierem sobie porozmawiamy". Pytany, jak widzi współpracę z Platformą, odparł że jako "bardzo racjonalną, bardzo rozumną współpracę dla dobra Polski i Polaków.

Wcześniej Piechociński mówił, że wybory prezesa PSL były pierwszą tak otwartą, zrównoważoną i pełną kultury debatą w przestrzeni partyjnej od 1990 r. - Wielką wartością PSL jest to, że można rzucić wyzwanie liderowi i nic; ba, można mieć też marzenia, że się wygra - mówił.

Piechociński wyraził też nadzieję, że szybko uda mu się skierować nadzieję Polaków na to, co łączy, a nie dzieli, a w przestrzeni debaty obywatelskiej odbuduje elementarne wartości jak życzliwość. - Taką polityką chcę zarazić innych, ludzi dobrej woli, których łączy Polska - dodał.

Mówił też, że pierwszym jego przesłaniem do wszystkich jest "więcej solidarności, więcej życzliwości, bliżej człowieka".

Nowy prezes PSL zarekomendował Adama Jarubasa na nowego przewodniczącego Rady Naczelnej partii.

- Możemy zbudować solidarną drużynę, zespół, o którym mówił Wincenty Witos, że razem może więcej, razem damy radę - mówił Piechociński po wyborze. Zaproponował też, by PSL podziękował "wielkiej postaci polskiego parlamentaryzmu" i wybrał Józefa Zycha prezesem honorowym partii.

W przemówieniu poprzedzającym wybory Piechociński przekonywał, że "jak nigdy dotąd" potrzebne jest mocarne i merytoryczne Stronnictwo. Zaznaczył, że PSL ma 4- lub 5-proc. poparcie, więc "nie ma czego konserwować". "Polska polityka wymaga wielkiej przemiany" - dodał. Zadeklarował też, że w przypadku wygranej w 2014 roku odda władzę w PSL młodemu pokoleniu.

Przekonywał, że XI kongres PSL jest historycznie ważny. Zaznaczył, że docenia zasługi Waldemara Pawlaka, ale to nie znaczy, że w Stronnictwie "nie ma być alternatywy". - To nie znaczy, że stronnictwo ma się zatrzymać - dodał.

Równocześnie zaapelował też do Pawlaka, by skoncentrował się na pracy w rządzie i na walce z kryzysem.

Kandydat na szefa PSL przywołał też hasło wyborcze tej partii.

- Człowiek jest najważniejszy, "u mnie nie będzie to człowiek prezesa, który wykonuje określone zadania" - zaznaczył.

- Tyle awansu w stronnictwie, ile ciężkiej merytorycznej pracy - wyjaśnił.

Obradujące w hali BGŻ Arena w Pruszkowie PSL wybierze jeszcze przewodniczącego i część składu Rady Naczelnej partii. O stanowisko szefa Rady ubiegają się jej dotychczasowy szef Jarosław Kalinowski i rekomendowany przez nowego prezesa marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Licząca około 120 osób Rada Naczelna w nowym składzie jest już w zdecydowanej większości wybrana. Statut PSL przewiduje, że jej członkowie wybierani są na zjazdach powiatowych i wojewódzkich, które odbyły się przed kongresem. Kongres natomiast wybierze jeszcze 20 członków Rady.

Władze PSL są wybierane raz na cztery lata. Między kongresami najwyższą władzą Stronnictwa jest Rada Naczelna. Nowo wybrany prezes partii z tego gremium wybierze skład Naczelnego Komitetu Wykonawczego.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (47)

 • ukasz 2012-11-19 20:26:48
  marcinkiewicz moze jako premier sie sprawdziła ale dla mnie jest zerem po tym jak dał sie zbajerować młodej siksie ale tak to jest jak sie nie mysli głową tylko .....
 • nawigator 2012-11-19 19:28:47
  ukasz masz racje- trzeba jeszcze dodac ze byla umowa przed wyborami ze rzadzi PO i PIS a kaczynski zerwal ja bo mial kilka procent lepsze wyniki a pozniej NAJLEPSZY RZAD W HISTORI TO MARCINKIEWICZA A NAJGORSZY TO KACZYNSKIEGO....majac brata prezydenta szedl na wojne a nie na porozumienie...chyba pierwszy w historii premier ktory rozbijal wlasna koalicje i rzad. cCHARGA Masz racje i to jest prawda ale rozmawiamy o obecnych -zyjacych ktorzy chca rzadzic polska...
 • charga 2012-11-19 18:39:48
  Do małego rolnika . Wylądowali Jak-iem i tylko dlatego Muś Remigiusz tam nie zginął razem z całą załoga i obsada - a dopiero dwa lata pózniej w<< intymnym odosobnieniu >>. I jak zwykle w piątek . Po dwóch dniach nikt juz nie jest w stanie znależć śladu eteru którym potraktował go << seryjny samobójca >> Sprawa założenia stryczka na szyję to dziecinna zabawka . Wystarczy parę chwil << intymnej sam na sam >> Zresztą R Muś maglowany w przyjaznej piłkarskiej braci prokuratorskiej trzymał sie zawsze jednej wersji wydarzeń , nie modyfikował ani zmieniał . Był pogodnym bez chęci samobójczej facetem Z Petelickim << seryjny samobójca>> wolał nie ryzykować - nie eter a widoczna na foto kulka w głowe . W Jak-u znaleziono obecność materiałów wybuchowych ( nie dziwne, ze programowo nie wybuchły grzebiąc na 1.5 metra świadków ?? ) Wybuchy na Tu słyszały trzy osoby z Rosjan , które na świeżo bez kalkulacji o tym opowiedziały . Dopiero pod presja - wycofały sie z tego.
  Zakładając w tezie ,że rządowi dogadali się z putinem najpierw musieli przygotować społeczeństwo do tego ,że kaczyński to kurdupel nie wart uwagi i śmieć . Z reszta wybranego przez ponad połowę Polaków tak potraktowali: obśmiewali go na każdym kroku i wymusili podpisanie traktatu lizbońskiego zabierającego wszelką autonomie Polsce . Utrudniali mu sprawowanie jego obowiązków . O zwykły lot samolotem musiał w upokorzeniu przez kancelarie premiera zabiegac i płaszczyc sie . Pokrzykiwano na niego i poprzez prase spolegliwa dla dzisiejszego reżimu urobiono mu opinię dziwadła , nieudacznika . Programowo robiono wokół niego wrażenie chaosu , braku porządku i niezorganizowania Pluł na niego komu się zywnie podobało nie wyłączając Danuski żony Bolka ( a czym ta kobieta może się równac z Profesorem Kaczyńskim Lechem ?? prócz urodzenia kupy dzieci i nieradzenia sobie z ich wychowaniem - dziś szczyci sie synami którzy spowodowali wypadki z ofiarami śmiertelnymi ). Kaczyńskiego studenci natomiast wyrażają zdanie ,że wykłady Śp Lecha Kaczyńskiego były prawdziwa ucztą duchowa i relaksem . Jego żona , która szanował z nabożna czcią znała 5 obcych języków ( jak się mają umiejętności dzisiejszej damy której rodzina zmieniała niewygodne żydowskie nazwisko a jej wartością jest to ,ze jest zona pierwszego . Takie sa dziś elity . A jakie elity taka Polska Rozdzielenie delegacji na dwie : pierwsza ważna druga na odstrzał , robienie totalnej zadymy póżniej << samobójstwa >> - Jeden z samobójców nawet sie poćwiartował - cwaniaczek . Inny przypiął sie do kranu w Jndiach - na wysokości uda - czyli niżej od wyprostowanej sylwetki człowieka wyjechawszy na wakacje -pozbył się życia- jak wszyscy , którzy coś wiedzą a przez to stają sie zagrożeniem dla Pana Cogito .
  Teraz mały rolniku będziesz w kozim rogu nie mogąc od przyszłego roku sprzedać swego ziarna zanieczyszczonego GMO- bo Nasz Sejm >> pozwolił na wejście do Polski trutki dla ludzi wszelkimi możliwymi kanałami
 • ukasz 2012-11-19 10:05:54
  moim zdaniem pis dogadałby sie z po gdyby nie psychol jarek kilku dobrych posłów pisiorów jest pis może nawet wygrałby wybory ale bez jarka on wszystko psuje a zresztą ludzie i tak głosują na kogo popadnie np kluzik-rostkowska za taki numer odstawiła i sie jeszcze do sejmu dostała
 • Jas 2012-11-18 22:05:52
  Kurduplu, nie mieszaj tematów. Tobie jak i prezesowi wszystko się ze Smoleńskiem kojarzy? Najlepiej przeczytane u Lisa? Czytaj Polską i Codzienną, to ci się gały przetrą, a nie byle haczyk łapiesz.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.222.124
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Array