Organizatorami konkursu są: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (PODR) w Gdańsku i Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego. Do etapu wojewódzkiego może być zgłoszona wyłącznie jedna wieś i jedna zagroda z danego powiatu.

Barbara Ditrich z PODR w Gdańsku powiedziała, że "organizowany po raz 19. konkurs cieszy się zainteresowaniem rolników i samorządów, z których zdecydowana większość bierze w nim udział". Uważa, że konkurs ma ogromne znaczenie dla wizerunku i estetyki pomorskiej wsi. W jej ocenie, "konkurs motywuje mieszkańców do upiększania swoich zagród i miejscowości".

- Dla nas na pierwszym miejscu jest ład i porządek, ale oceniane również będą takie zagadnienia, jak np. ochrona dziedzictwa kulturowego czy oznakowanie miejscowości i dbałość o środowisko - czy prowadzona jest np. selektywna zbiórka odpadów, w jaki sposób rozwiązana jest kwestia gospodarki ściekami - tłumaczyła.

Ewelina Szyc z PODR w Gdańsku zwróciła uwagę, że wieś uznana w konkursie za najładniejszą w regionie może także liczyć na to, że turyści będą ją częściej odwiedzali. - Taki tytuł zobowiązuje, a turyści mają wtedy pewność, że w danej wsi panuje ład i porządek i jest po prostu ładnie - dodała.

W 2011 r. laureatem konkursu w kategorii "wieś" została w Pomorskiem miejscowość Ugoszcz w gminie Studzienice w powiecie bytowskim, a w kategorii "zagroda" zwyciężyła Aleksandra Sokołowska z miejscowości Lędowo, gmina Pruszcz Gdański, powiat gdański.