W pikniku wzięli także udział przedstawiciele ambasad i placówek dyplomatycznych - poinformowało w swym komunikacie ministerstwo.

- Spotykamy się na Pikniku Poznaj Dobrą Żywność w nowym, pięknym i przestronnym miejscu. Dziś jesteśmy tu z ofertą najlepszej naszej żywności, a przecież ważne jest to co jemy. Dlatego warto tu przyjść. Swoje produkty prezentują tu dziś producenci wyśmienitej, polskiej żywności, najwyższej jakości. Zachęcam do jej próbowania, smakowania, a także kupowania - powiedział sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki, który otwierał piknik.

Ponad 120 firm prezentowało na Służewcu swoją żywność. Byli to producenci, których wyroby otrzymały znaki "PDŻ - Poznaj Dobrą Żywność", producenci produktów z oznaczeniami geograficznymi, producenci produktów regionalnych i tradycyjnych, a także ekologicznych. Swoje stoiska miały też instytucje, organizacje i stowarzyszenia działające w obszarze rolnictwa, przetwórstwa, turystyki wiejskiej i agroturystyki.

Uczestnicy pikniku mogli wziąć udział we wspólnym gotowaniu z mistrzem kucharskim Marcinem Budynkiem, który przygotowywał potrawy na bazie produktów ze znakiem "Poznaj Dobrą Żywność". Były też degustacje chleba, serwowanego także ze smalcem, ekologicznych bułeczek, pachnących wędlin, pysznych serów, aromatycznych miodów, świeżo wyciskanych soków, a także przygotowanych na bieżąco zup i naleśników - napisano w komunikacie MRiRW.

W specjalnie przygotowanej strefie dziecięcej, dzieci bawiły się na dmuchanych zjeżdżalniach i w basenach z piłeczkami; uczestniczyły też w konkursach i zabawach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zwierząt hodowlanych. Były tu konie, krowy, kozy, owce, drób, króliki i szynszyle.

Dużą atrakcją była objęta Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi gonitwa 3-letnich i starszych koni pełnej krwi angielskiej, rozgrywana na dystansie 1400 metrów, o Nagrodę Haracza. Na bieżni pojawiły się świetne konie, które wcześniej zdobywały już prestiżowe nagrody. Wygrał wałach Szanet.

Goście, którzy przybyli na piknikowe tereny z zainteresowaniem oglądali również wystawę zabytkowych maszyn rolniczych. "Wielu nie mogło sobie wyobrazić, jak przy pomocy takiego sprzętu można było uprawiać pole, czy też zbierać polny lub młócić zboże" - czytamy w komunikacie.

Weekendowa wycieczka na służewiecki tor była znakomitą okazją do spędzenia wolnego czasu z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Można tu było smacznie zjeść, zrobić żywnościowe zakupy, odpocząć na łonie natury, potańczyć i pośpiewać, przeżywać sportowe emocje i po prostu świetnie się bawić.

Piknik Poznaj Dobrą Żywność jest corocznym wydarzeniem promującym polską żywność. Można się tu dowiedzieć co to znaczy jeść dobrze i zdrowo.