Na późniejszej konferencji prasowej w Sejmie b. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel (PiS) zaapelował do rządu o zdynamizowanie działań, które spowodują, że produkcja mięsa będzie opłacalna.

W oświadczeniu klubu PiS przesłanym PAP oceniono, że "rząd PO musi podjąć nadzwyczajne działania, by zażegnać narastający kryzys na rynku trzody". Według PiS, obecne działania Ministerstwa Rolnictwa w tej kwestii są "niewystarczające".

Według PiS, "obecny protest to jedynie początek tego, co może nastąpić, jeśli postulaty rolników będą nadal ignorowane".

W oświadczeniu podkreślono, że PiS popiera postulaty rolników dotyczące m.in. przywrócenia opłacalności hodowli trzody i drobiu oraz zbadania przez UOKiK możliwości powstania zmowy cenowej pomiędzy firmami przetwórczymi mięsa, producentami pasz i sieciami handlowymi.

PiS popiera również postulat dotyczący "zwiększenia kontroli weterynaryjnej przywożonego do Polski mięsa, wprowadzenia ograniczeń dla rozbudowy nieekologicznych wielkich ferm, zbadania przez UOKiK niekontrolowanego wzrostu cen nawozów oraz utrzymania rządowego programu +Polska wolna od GMO+".

PiS opowiada się też za zwiększeniem wsparcia dla produkcji biopaliw, zwiększeniem zwrotów akcyzy z paliwa rolniczego oraz wprowadzeniem ułatwień w zwiększaniu powierzchni gospodarstw rodzinnych.

Podczas konferencji prasowej Jurgiel apelował również o skierowanie do Sejmu projektu ustawy o promocji żywności.

"Ta ustawa została przez PiS przygotowana, rząd nie zdążył w związku z wyborami parlamentarnymi skierować jej do parlamentu" - powiedział. Podkreślił, że promocja polskiej żywności może przyczynić się do wzrostu eksportu, a dzięki temu zwiększyć opłacalność produkcji.

Źródło: PAP