Policjanci z komendy wojewódzkiej w Krakowie i suskiej komendy powiatowej zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu nowotarskiego w wieku 50 i 37 lat oraz jednego mieszkańca powiatu suskiego w wieku 22 lat, którzy w gospodarstwie w gminie Bystra-Sidzina uprawiali konopie indyjskie.

Na podstawie ustaleń z działań operacyjnych śledczy ustalili adres, gdzie mogła znajdować się nielegalna wytwórnia marihuany. Gdy pojechali na miejsce, poczuli charakterystyczny zapach i usłyszeli głosy ludzi. Nikt nie chciał im jednak otworzyć, więc musieli wejść na posesję i do budynku mieszkalnego z użyciem siły.

W domu zastali dwóch mieszkańców powiatu nowotarskiego w wieku 50 i 37 lat oraz 22-latka - mieszkańca powiatu suskiego. W wyniku przeszukania domu i budynku gospodarczego ujawnili profesjonalnie wyposażone i prowadzone plantacje konopi. Łącznie policjanci ujawnili 311 krzewów konopi innych niż włókniste i ponad 1 kilogram suszu roślinnego. Policjanci zabezpieczyli rośliny oraz całość sprzętu, który służył do uprawy krzewów.

Mężczyźni zostali zatrzymani. W trakcie przesłuchania tłumaczyli, że plantację prowadzili „na własny użytek”. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomani. Prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.