Urząd miasta w Olsztynie poinformował w czwartek, że 30 kwietnia zakończy się trwająca od 1968 roku współpraca spółki Michelin Polska z Miastem Olsztyn oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w zakresie dostaw przez Michelin energii cieplnej do miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Z ciepła produkowanego przez Michelin przez lata korzystała ponad połowa odbiorców Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej - poinformowano w komunikacie.

Michelin już nie ogrzeje olsztynian 

Michelin już w 2015 r. zapowiadał, że będzie dokonywał modernizacji i w związku z tym przestanie dostarczania miastu energii cieplnej.

- W naszym programie zaplanowaliśmy zaprzestanie używania węgla do 31 grudnia 2024 roku. W tym celu zainstalowaliśmy w olsztyńskiej fabryce dwa nowe kotły gazowe - wskazał prezes Michelin Polska Sp. z o.o. Juan Antonio Alvarez-Ossorio, cytowany w komunikacie przesłanym PAP przez olsztyński ratusz.

 

Podkreślił, że wpływ przemysłu na środowisko jest bardzo ważny.

- W konsekwencji tej inwestycji znacznie wzrosną nasze koszty energii - jednak odpowiedzialność zobowiązuje nas do przyczyniania się do ochrony naszej planety ponad wszelkimi względami ekonomicznymi i będziemy to czynić aż do momentu, gdy osiągniemy w przyszłości zerowy poziom emisji i neutralny wpływ na środowisko - dodał.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że po zakończeniu współpracy z Michelin Polska ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej będzie dostarczać budowana Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO), której uruchomienie planowane jest w ostatnim kwartale 2023 roku.

Zarówno prezydent Grzymowicz, jak i prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie Konrad Nowak podkreślili, że wieloletnia współpraca miasta i MPEC z Michelinem odbywała się na partnerskich zasadach.

- Dobitnym wyrazem woli współpracy ze strony Michelin było wielokrotne przychylanie się do wniosków miasta o przedłużenie współpracy z MPEC, co pozwalało zachować komfortowe i bezpieczne dostawy ciepła dla mieszkańców Olsztyna - przyznał Nowak.

Firma Michelin jest od wielu lat największym pracodawcą w Olsztynie. Fabryka w Olsztynie produkuje opony do aut osobowych, ciężarowych, dostawczych i maszyn rolniczych, a także formy, kordy i mieszanki gumowe.

Fabryka w Olsztynie zajmuje powierzchnię 177 hektarów, w ostatnich latach zbudowano m.in. nowoczesne hale magazynowe.

Fabryka ma duży wpływ na gospodarkę regionu, ponieważ współpracuje z kilkuset podwykonawcami, których znaczna część to firmy z Warmii i Mazur.