Podróż koleją z centrum Warszawy do centrum Krakowa w sobotę i w niedzielę zajmie dwie i pół godziny. Analogiczna podróż samochodem zabierze minimum sześć godzin. Z dworców kolejowych w Warszawie i w Krakowie, do których dojadą wszystkie pociągi, będzie można dostać się, w czasie nie dłuższym 25 minut, na miejsce ceremonii.

Dzięki kolei udający się na uroczystości, ominą poważnie zakorkowane wjazdy i wyjazdy z obu aglomeracji. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem biletami przewoźnicy apelują do zainteresowanych o wcześniejszy zakup biletów w czwartek i w piątek. Najlepiej przez Internet oraz w pociągach.
Wszyscy najwięksi przewoźnicy kolejowi: PKP Intercity, Przewozy Regionalne, Koleje Mazowieckie oraz zarządca dróg kolejowych PKP PLK i zarządca dworców kolejowych PKP S.A. przygotowali wyjątkowe działania w tym czasie.
1. Pociągi wszystkich przewoźników kolejowych będą kursować w sobotę i niedzielę jak w dni powszednie. Pociągi łączące Warszawę i Kraków będą kursować średnio co 45 minut.
2. Do Warszawy i Krakowa dojadą w sobotę i w niedzielę 123 pociągi PKP Intercity stałego kursowania (Express InterCity i TLK) plus 39 dodatkowych pociągów.
3. Wszystkie pociągi łączące oba miasta z pozostałymi największymi aglomeracjami (Poznań, Trójmiasto, Wrocław, Katowice, Lublin, Rzeszów, Białystok, Łódź, Bydgoszcz, Szczecin) będą maksymalnie wzmocnione wagonami
4. PKP Intercity i Przewozy Regionalne uruchomią w sumie dodatkowo 48 pociągów (9 pociągów Przewozy Regionalne i 39 pociągów PKP Intercity)
5. Jeżeli przez pomyłkę, pasażer wsiądzie do innego pociągu na tej samej trasie niż planował, nie poniesie dodatkowych opłat. Przewoźnicy będą honorować wzajemnie bilety na analogicznych trasach.
6. Na dworcach w Krakowie i Warszawie będą pracowały wszystkie punkty sprzedaży biletów.
7. Dworzec Centralny w Warszawie oraz Dworzec Główny w Krakowie będą czynne 24 godziny na dobę. „Infowolontariusze” na dworcach, oznaczeni żółtymi kamizelkami, będą wspierać pasażerów informacją oraz wskazówkami, jak dostać się najwygodniej na ceremonie pogrzebowe.
8. Dworce będą przygotowane na bardzo duży ruch pasażerów. Zostaną dodatkowo zabezpieczone siłami policji, Straży Ochrony Kolei oraz służb medycznych.
9. Aby zapewnić maksymalną przejezdność dróg kolejowych zatrzymane zostaną wszystkie pociągi towarowe z niebezpiecznymi materiałami i ograniczony maksymalnie ruch pozostałych pociągów towarowych. W pogotowiu czekać będzie kilkanaście: rezerwowych pociągów i lokomotyw, pociągów technicznych i energetycznych.
10. Od piątku od godz. 18.00 do niedzieli do godziny 12.00 pracę wszystkich struktur koordynować będzie specjalny zespół antykryzysowy tworzony przez wszystkich przewoźników oraz zarządcę infrastruktury.
Na sobotę 17 kwietnia Przewozy Regionalne zaplanowały uruchomienie 20 pociągów interREGIO. Część z nich będzie miała rozkład dostosowany do godzin uroczystości pożegnalnych, tj. dotrą do stolicy przed południem, a wyruszą z powrotem w godzinach popołudniowych. Przewozy Regionalne rozważają możliwość uruchomienia pociągów na nowych trasach. Wszystkie pociągi zmierzające przed południem tego dnia do Warszawy będą miały bardziej pojemne składy, niż zazwyczaj. Na razie Przewozy Regionalne mogą potwierdzić następujące zmiany:
• iR PROSNA z Wrocławia Głównego wyjedzie tego dnia wyjątkowo o 4.15 i dojedzie (przez Oleśnicę Rataje 4.55, Ostrów Wlkp. 6.16, Kalisz 6.38, Sieradz 7.23, Zduńską Wolę 7.36, Łódź Kaliską 8.32 i Widzew 8.48, Koluszki 9.06, Skierniewice 9.38) do Warszawy Centralnej o godzinie 10.21 w zestawieniu trzech pociągów elektrycznych,
• iR MAZOWSZE z Poznania Głównego wyjedzie tego dnia wyjątkowo o 6.15 i dojedzie (przez Konin 7.23, Koło 7.40, Kutno 8.28) do Warszawy Centralnej o godzinie 10.01 w zestawieniu siedmiu wagonów,
• iR CRACOVIA z Krakowa Głównego o 6.25 (przez Miechów 6.56, Kozłów 7.07 i Włoszczowę Północ 7.39; przyjazd do Warszawy Centralnej 9.30) pojedzie tego dnia w potrójnym zestawieniu.
W niedzielę 18 kwietnia, w trasę wyruszy większość pociągów REGIO kursujących zazwyczaj tylko w dni powszednie. Umożliwi to mieszkańcom Małopolski lepszy dojazd na pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich.
Podróż pociągiem Przewozów Regionalnych może być też tańsza dzięki takim promocjom, jak: REGIOkarnet (bilet za 79 zł ważny przez trzy wybrane dni we wszystkich pociągach PR, Kolei Dolnośląskich i Arriva PCC), Bilet turystyczny (bilet za 60 zł ważny w pociągach PR, KD i PCC od piątku od godziny 18.00 do poniedziałku do 6.00), TY i raz-dwa-trzy (pierwsza osoba kupuje bilet normalny lub z przysługującą jej ulgą ustawową, a pozostałe są tańsze nawet o 1/3).