Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, zatrzymali 5 osób w związku ze śledztwem dotyczącym fakturowego obrotu towarami spożywczymi przez kilkadziesiąt powiązanych osobowo oraz kapitałowo podmiotów gospodarczych, oraz wykorzystywania przez te podmioty nierzetelnych faktur VAT w rozliczeniach podatkowych ze Skarbem Państwa.


Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej dopuszczającej się: przestępstw skarbowych, wystawianie nierzetelnych faktur VAT, posługiwania się takimi fakturami w rozliczeniach podatkowych ze Skarbem Państwa, a także prania brudnych pieniędzy. Za te przestępstwa podejrzanym grożą kary do 15 lat pozbawienia wolności.


Działania grupy w latach 2012-2016 narazić miały Skarb Państwa na straty z tytułu wyłudzenia podatku VAT, sięgające kwoty 30 milionów złotych. Podmioty zaangażowane w przestępczy proceder prowadziły rzeczywistą działalność gospodarczą. Nabywały i zbywały towary, ale obrót ten nie miał ekonomicznego uzasadnienia. W rzeczywistości był tylko „przykrywką” dla działalności przestępczej – pozornych transakcji w celu wyłudzania podatku VAT, z udziałem polskich i zagranicznych podmiotów.


Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto wobec dwóch z podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Pozostali zostali objęci dozorem policyjnym. Sprawa, jak zaznacza ABW, ma charakter rozwojowy.