28 pojemników typu mauzer o pojemności 1000 litrów każdy, zawierających nieznane substancje porzucono na dwóch nieruchomościach w Osówce, w gminie Niemce. Wójt Gminy wyznaczył 5000 zł nagrody za pomoc w ustaleniu sprawcy, a dodatkowe 10 tys. zł nagrody dorzucił właściciel terenu, na którym porzucono zbiorniki.


Na podejrzane odpady nieopodal strzelnicy natknął się wieczorem 2 listopada pewien mysliwy. Wokół znaleziska unosiły się intensywne, duszące zapachy chemicznych środków. Służby natychmiast zajęły się zabezpieczeniem potencjalnie niebezpiecznych substancji. Większość pojemników była nieszczelna, więc strażacy musieli zapobiec ryzyku skażenia gleby i wód gruntowych. Podejrzane pojemniki zostały zabezpieczone i wywiezione. Potrzeba było kilku ciężarówek, by przeprowadzić ta operację. Zbadaniem substancji zajęli się inspektorzy WIOŚ.


Specjaliści uznali, że wyrzucone odpady są niebezpieczne dla ludzi. W pojemnikach znajdowały się prawdopodobnie odpady z jakiegoś zakładu produkcyjnego, być może lakierni. Wstępne rozpoznanie wskazuje na zawartość m.in. farb, rozpuszczalników i parafiny. Sprawa zajęła się tez policja, które na miejscu zebrała wszelkie ślady i poszukuje ewentualnych świadków. Zrzutu nielegalnych odpadów dokonano prawdopodobnie między czwartkiem wieczór (31.10) a sobotnim popołudniem (2.11).


Wójt Gminy Niemce zaapelował do mieszkańców o pomoc w ustaleniu sprawców. Wyznaczona nagroda ma z pewnością uzasadnienie, bo koszty utylizacji odpadów spadną na gminę, a jest to wydatek rzędu pół miliona złotych. Wójt zapewnia pełną anonimowość informatorom.


Policja znalazła już ponoć świadków, którzy widzieli w okolicy ciężarówki. Dziś lub jutro znane będą wyniki badań pobranych próbek.