- 484,4 litrów alkoholu etylowego zostanie wykorzystane przez białostockich strażaków do dezynfekcji sprzętu, ekwipunku oraz powierzchni - poinformował oficer prasowy podlaskiej KAS Maciej Czarnecki.

Rzecznik prasowy komendy miejskiej PSP w Białymstoku Paweł Ostrowski podał przykład akcji np. w blokach, gdzie mieszkają osoby objęte kwarantanną czy działań na przejściach granicznych, gdzie strażacy mierzą temperaturę podróżnym, więc pracują z wykorzystaniem środków ochrony osobistej, które muszą być potem dezynfekowane. Alkohol po specjalnym wzbogaceniu środkami ochrony skóry, będzie też wykorzystywany do dezynfekcji rąk.

KAS przekazała alkohol, który został odebrany przemytnikom na granicy lub zabezpieczony w czasie kontroli handlu bazarowego. Po zakończeniu postępowań sądowych i decyzji o przepadku alkoholu na rzecz Skarbu państwa, możliwe było jego nieodpłatne przekazanie na walkę z pandemią koronawirusa.

W ciągu ostatnich czterech tygodni podlaska KAS nieodpłatnie przekazała - strażakom oraz sanepidowi - łącznie blisko 1,5 tys. litrów alkoholu do zabiegów dezynfekcyjnych.

Jak wynika ze statystyk, w 2019 r. KAS w Podlaskiem zarekwirowała łącznie 18,5 tys. litrów alkoholu, zarówno z przemytu na granicy z Białorusią, kontroli na targowiskach, jak również wskutek likwidacji kilku dużych bimbrowni w regionie. Zwykle po zakończeniu postępowań sądowych zajęty nielegalny towar jest utylizowany, ale w obecnej sytuacji alkohol może być wykorzystany w walce z pandemią koronawirusa.