Kontrabanda znajdowała się w 13 przesyłkach kurierskich - poinformował oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki. Dodał, że paczki miały trafić do adresatów w województwie podlaskim.

Czarnecki podał, że nielegalny tytoń wykryto podczas kontroli, prześwietlając paczki mobilnym skanerem rtg.

-Zamiast deklarowanych artykułów ogrodniczych i odzieży, znajdowały się 52 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy - poinformował Czarnecki. Nielegalny towar został zabezpieczony do wszczętych spraw karnych skarbowych.

Na początku roku podlaska KAS informowała o kontrabandzie ukrytej w 18 paczkach kurierskich, którą wykryto podczas kontroli w dwóch sortowaniach. Funkcjonariusze zabezpieczyli wówczas łącznie 55 kg tytoniu, a deklarowanym towarem w paczkach miała być m.in. odzież i artykuły ogrodnicze.

W 2021 roku funkcjonariusze celno-skarbowi z Białegostoku podczas kontroli przesyłek kurierskich i pocztowych zabezpieczyli ponad tonę nielegalnego tytoniu. Kontrole takich przesyłek prowadzone są nie tylko w magazynach, ale też przez grupy mobilne administracji skarbowej na drogach, nierzadko również z wykorzystaniem mobilnych skanerów rtg i psów wyszkolonych do takich zadań. Kontroli podlegają nie tylko przesyłki zagraniczne, ale i w obrocie wewnętrznym.