Wtorek 1.06.2010
Prognoza pogody: W dzień na południu kraju zachmurzenie całkowite lub duże, okresami opady deszczu, na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu umiarkowane, miejscami silne. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i okresami opady deszczu, a na wschodzie miejscami burze. Temperatura maksymalna od 14°C na zachodzie do 18°C w centrum oraz 20°C na wschodzie. Wiatr z kierunków północnych, umiarkowany, na wybrzeżu dość silny w porywach do 60km/h. W rejonach burz wiatr silny i porywisty, w porywach do 65km/h. Prognozowana wysokość opadów: na zachodzie 0-5mm, na wschodzie 5-20mm, na Podkarpaciu do 25mm.
W nocy zachmurzenie całkowite lub duże i opady deszczu, które na południu kraju będą umiarkowane, miejscami silne. Na północnym wschodzie początkowo możliwe zanikające burze. Temperatura minimalna od 8°C na zachodzie do 13°C w centrum i na południowym wschodzie oraz do 15°C na północnym wschodzie. Wiatr na południowym wschodzie południowy, słaby. Na pozostałym obszarze z kierunków północnych słaby lub umiarkowany, a na wybrzeżu do dość silnego w porywach do 65km/h. Prognozowana wielkość opadów: na Pogórzu Karpackim i w górach 30-40mm, w pasie od Podkarpacia po Opolszczyznę 15-20mm, na Lubelszczyźnie, Ziemi Łódzkiej Dolnym Śląsku 5-10mm, na pozostałym obszarze 0-5mm.

Środa 02.06.2010
Prognoza pogody: W dzień zachmurzenie całkowite, miejscami, zwłaszcza w północno-wschodniej części kraju przejaśnienia. Okresami opady deszczu, na południu i zachodzie umiarkowane i silne. Temperatura maksymalna od 10°C na Dolnym Śląsku do 18°C w centrum i na południowym wschodzie oraz do 21°C na północnym wschodzie kraju. Wiatr na wschodzie kraju słaby, zmienny z przewagą południowo-wschodniego. Na pozostałym obszarze wiatr północno-zachodni i północny, umiarkowany, porywisty w porywach do 50km/h, na wybrzeżu do dość silnego, w porywach do 60km/h. Prognozowana wielkość opadów: na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku 10-20mm, lokalnie do 40mm, W pasie od Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolskę, po zachodnią Małopolskę 5-15mm, lokalnie 20mm, na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, Podkarpaciu i we wschodniej Małopolsce 5-10mm, na pozostałym obszarze 0-5mm.

Czwartek 03.06.2010
Prognoza pogody: Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Miejscami, głównie na północy i zachodzie, burze. Temperatura minimalna od 10 do 15°C. Temperatura maksymalna od 15, 17°C na Wybrzeżu do 20°C w centrum i 24°C na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz silniejszy, porywisty, w porywach do 70km/h, północno-zachodni.

Piątek 04.06.2010
Prognoza pogody: Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na wschodzie i południu możliwe burze. Temperatura minimalna od 9 do 14°C. Temperatura maksymalna od 16, 17°C na Wybrzeżu do 19°C w centrum i 23°C na Suwalszczyźnie. Wiatr umiarkowany i dość silny, na Wybrzeżu i w czasie burz porywisty, w porywach do 70km/h, północno-zachodni.

Sobota 05.06.2010
Prognoza pogody: Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, głównie we wschodniej połowie kraju. Temperatura minimalna od 6 do 11°C. Temperatura maksymalna od 16 do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko na Wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni.

Ocena aktualnej sytuacji hydrologicznej i zagrożenia powodziowego (wg stanu na godz. 12:00 dniu 31.05.2010)

Dorzecze Wisły
Stan wody (31.05.2010) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni notowano na górskich dopływach Wisły (na Sole, Rabie, Dunajcu, Popradzie, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Wisłoku) oraz na Tyśmienicy, Supraśli, Orzycu, Liwcu, Wkrze, Drwęcy, Brdzie, Nogacie i lokalnie na Małej Wiśle, Kamiennej i Pisie. Stan niski zanotowano na Nurcu i lokalnie w górnych biegach Skawy i Wisłoki.
Na Wiśle utrzymują się wysokiej stany wody a przekroczenia stanów alarmowych tylko w jej dolnym biegu (od Wyszogrodu do ujścia do morza).

Dorzecze Odry
Stan wody (31.05.2010) w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni notowano na Nysie Łużyckiej, Gwdzie i Inie oraz lokalnie w ujściowym odcinku Odry, na Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Widawie, Strzegomce, Kwisie, Bobrze i Noteci. Stan niski utrzymuje się lokalnie na Strzegomce, Kaczawie, Bobrze, Kwisie i Noteci.
Na Odrze stany wody układają się w strefie wody wysokiej, na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Gryfina powyżej stanów alarmowych.
Stany alarmowe na Warcie przekroczone są na całej długości z wyjątkiem odcinka do zbiornika Jeziorsko, gdzie notuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Rzeki Przymorza
Stan wody (31.05.2010) układa się głównie w strefie wody średniej. Stan niski notowano na Słupi.

Przekroczenie stanu alarmowego i ostrzegawczego zanotowano:
1. W dorzeczu Wisły stan alarmowy przekroczony jest na 16 stacjach wodowskazowych, maksymalnie w Tczewie na Wiśle o 95 cm.
Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 25 stacjach wodowskazowych.

2. W dorzeczu Odry stan alarmowy przekroczony jest na 42 stacjach wodowskazowych, maksymalnie na Odrze w Bielinku o 237 cm.
Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 18 stacjach wodowskazowych.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA NA NAJBLIŻSZE DWA DNI (31.05-01.06.2010)

 

W dorzeczu Wisły                                                                

W dniach 31.05-01.06.2010 na większości głównych dopływów górnej i środkowej Wisły prognozowane są wahania oraz wzrosty stanu wody w strefie wody średniej i wysokiej spowodowane spływem wody z górnych części zlewni oraz prognozowanymi opadami deszczu.

W ciągu najbliższych dwóch dni na Wiśle prognozuje się spadki stanu wody, a obniżenie poziomu wody poniżej stanu alarmowego prognozowane jest w ciągu kilku dni. Fala powodziowa na Wiśle spływa do Bałtyku.

 

W dorzeczu Odry

W ciągu najbliższych dwóch dni na Odrze poniżej Słubic prognozowane są dalsze wzrosty stanu wody w związku z przemieszczaniem się fali powodziowej. Na pozostałym odcinku górnej i środkowej Odry prognozowane są powolne spadki stanu wody w strefie wody wysokiej. Stany alarmowe na Odrze przekroczone są od ujścia Nysy Kłodzkiej do Gryfina. Lokalnie na górnej Odrze oraz na górskich dopływach prognozowane są lokalne wzrosty stanu wody związane ze spływem wody z górnych części zlewni i prognozowanymi opadami.

Kulminacja fali powodziowej na Odrze minęła Słubice i zbliża się do Gozdowic.

 

Zlewnia Warty

W górnym biegu Warty oraz na jej dopływach prognozowane są lokalne wzrosty w związku z występującymi i prognozowanymi opadami burzowymi. Na środkowej Warcie, od zbiornika Jeziorsko do stacji wodowskazowej Śrem prognozowane są powolne spadki stanu wody. Obecnie kulminacja fali powodziowej znajduje się w rejonie Poznania.

W czasie przejścia kulminacji fali powodziowej, utrzymywanie się wysokich stanów wody zbliżonych do maksymalnych prognozuje się na około 5 dni.

Źródło: IMGW