W piątek - jak podaje IMGW - od zachodu nad Polskę nasunie się zatoka niżowa. Znajdziemy się w zasięgu niżu, który wraz z układem frontów atmosferycznych przemieści się znad Bałtyku na południowy wschód, w głąb kraju. Z zachodu i północnego zachodu będzie napływało wilgotne i coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie. Wystąpią wahania ciśnienia.

Najcieplej będzie w Zachodniopomorskiem, w Szczecinie nawet 7 stopni - w tym regionie zagrożeniem będzie silny wiatr.

-Stopniowo wzmagający się do dość silnego, w porywach do 75 km/h, nad morzem okresami silny, do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, południowy, od zachodu skręcający na północno-zachodni. Silny wiatr okresami powodować może zawieje śnieżne - przekazał IMGW.

Typowo zimowej aury możemy spodziewać się tylko w górskich rejonach podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

-W rejonach podgórskich i w górach opady śniegu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od zera do 3 st., w rejonach podgórskich od -2 do 1, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od -5 do -2 stopni, na szczytach Tatr około -6 st - podali synoptycy.

 

Możliwy śnieg i zamiecie

W sobotę Polska będzie początkowo w zasięgu niżu odsuwającego się znad Podkarpacia nad Ukrainę. Od zachodu rozbuduje się stopniowo klin wyżu z centrum nad Półwyspem Bretońskim. Z północy będzie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie będzie szybko wzrastać.

-Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. W rejonach podgórskich i w górach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 do 8 cm. Temperatura maksymalna od -3 do 1 stopnia, w rejonach podgórskich od -4 do -2, wysoko w Beskidach od -7 do -5 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach dość silny i silny (od 35 km/h do 50 km/h), w porywach do 80 km/h, północny. Miejscami zawieje śnieżne, w rejonach podgórskich i w górach - zawieje i zamiecie śnieżne - zapowiedział IMGW, prognozując pogodę dla południowych województw.

Nad morzem będzie do 5 stopni Celsjusza. Wiatr w porywach do 75 km/h, północny i północno-wschodni. Z kolei prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego przewiduje zachmurzenie całkowite, na południowym wschodzie regionu możliwe lokalne przejaśnienia. Zaś w Tatrach temperatura może spaść do ok. minus 9 stopni.

 

Pogoda na niedzielę

W niedzielę Polska będzie w podwyższonym ciśnieniu, tylko krańce zachodnie znajdą się pod wpływem niżu znad Niemiec, w strefie frontu atmosferycznego. Z północy będzie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, tylko na zachodzie zaznaczy się powietrze polarne morskie. Dalszy wzrost ciśnienia.