23 i 24 kwietnia Technikum Leśne w Starościnie było gospodarzem turnieju, w którym udział wzięły najlepsze załogi młodych drwali z całego kraju. Drużyny biorące udział w zawodach reprezentowały poszczególne placówki edukacyjne zrzeszone w Stowarzyszeniu Szkół Rolniczych i Leśnych EUROPEA – Polska.

Nagrodą w rywalizacji było wyjątkowe wyróżnienie – możliwość reprezentowania Polski na Mistrzostwach Europy Drwali. Szkoły wytypowały czteroosobowe grupy, posiadające także trenera i kierownika. Przez dwa dni ich umiejętności i wiedza sprawdzane były
w różnych konkurencjach.

- Patrząc na zmagania młodych uczniów ze szkół leśnych, widać jak wiele pracy i zaangażowania włożyli w odpowiednie przygotowanie się do zawodów. Poznanie swoich możliwości i współzawodnictwo z rówieśnikami w duchu fair play jest dla nich bardzo emocjonującym doświadczeniem. Wspieranie tej rywalizacji jest dla firmy Husqvarna powodem do dumy, tym bardziej, że możemy przyczynić się do udziału Polskiej Drużyny Juniorów w Mistrzostwach Europy Drwali 2010 - powiedział Jerzy Banaszczyk, przedstawiciel sponsora – firmy Husqvarna.

Juniorzy musieli wykazać się umiejętnościami w takich konkurencjach jak: zmiana łańcucha tnącego, przerzynka kombinacyjna, okrzesywanie, przerzynka precyzyjna, ścinka drzew z użyciem trenażera oraz „Biegu Leśnika”.

Wyniki:
Mistrzowskie Drużyny:
I miejsce - ZSL w Tucholi
II miejsce – TL w Starościnie
III miejsce – ZSD w Rucianym -Nidzie

Mistrzowie Indywidualni – konkurencje z pilarką
Okrzesywanie – Tomasz Łozowski, TL w Starościnie
Przerzynka kombinacyjna – Adam Wawrzak, ZSL w Tucholi
Przerzynka precyzyjna – Adam Dobreńko, ZSL w Tucholi
Ścinka – Łukasz Wojciechowski, TL w Starościnie
Zmiana łańcucha - Paweł Wesołowski, ZSL w Tucholi

źródło: farmer.pl/ComPress