19 czerwca odbyło się już kolejne spotkanie w HR Strzelce. Na polach demonstracyjnych można było zaobserwować odmiany - te najnowsze i starsze - sprawdzone wielu gatunków roślin: rzepaku ozimego i jarego, pszenicy ozimej i jarej, pszenżyta ozimego i jarego, owsa, jęczmienia jarego, lnu oleistego, soi i maku. Celowo wysiano też pszenicę i pszenżyto ozime i jare w późnym siewie, a także przewódki. Odmiany z HR Strzelce to nie jedyne jakie zostały pokazane na Dniu Pola, również zaprezentowała się HR Smolice - Grupa IHAR z kukurydzą, a także ziemniaki z HZ Zamarte.

Poletka zlokalizowane są na glebach brunatnych właściwych, klasy III a. Zasobność w fosfor jest bardzo wysoka, w potas - wysoka, a w magnez - średnia do wysokiej. PH gleby wynosi na poletkach 6,5, a przedplonem dla wszystkich zaprezentowanych upraw był jęczmień jary.

Jeśli chodzi o technologię ochrony BASF to była ona wykonana od początku uprawy danej rośliny, czyli od zapraw, po ochronę fungicydową, herbicydową, regulatory wzrostu, a także zwalczanie szkodników. Z kolei nawożenie dolistne zarówno jesienne, jak i wiosenne przeprowadzono przede wszystkim produktami firmy ADOB.

- To dziesiąte spotkanie w HR Strzelce organizowany przez Strzelce, a ósme wspólnie z BASF Polska, co dla nas jest wielkim zaszczytem i przyjemnością i byleby na przyszłość ta współpraca tak się układała dalej - mówiła podczas konferencji prasowej Agnieszka Baker BASF Polska.

- Z naszej strony jest to prezentacja nie tylko odmian Hodowli Roślin Strzelce, ale też dwóch siostrzanych spółek zgrupowanych wokół państwowego Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin , a więc Hodowla Roślin Smolice i Hodowla Ziemniaka Zamarte. Intencją tych Dni Pola, w tej formie, jest pokazanie co polska hodowla roślin ma do zaproponowania polskim rolnikom. Oczywiście z udziałem światowego koncernu BASF i jego technologiami i produktami. Ale trzeba pamiętać, że producenci, którzy są zainteresowani kukurydzą znajdą tu ofertę Smolic, która ma 40 proc. rynku kukurydzy, a także ziemniakami z HZ Zamarte - mówił Wojciech Błaszczak, prezes zarządu i dyrektor naczelny HR Strzelce.