Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował również, że trwają końcowe uzgodnienia z Komisją Europejską dotyczące kolejnej transzy 100 mln euro na modernizację gospodarstw. Na 15 mln euro zgoda została już uzyskana, a więc w sumie ma to być 115 mln euro.

– Bardzo mocno zwracam uwagę Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa na to, aby w ramach rozpatrywania wniosków, nie zmieniając ogólnego celu jaki rolnik zadeklarował we wniosku, można było wprowadzać korekty w zakupach rzeczowych – tłumaczył minister.

Minister wyraził zadowolenie z danych mówiących o ilości i wielkości zakupionego w ostatnich latach sprzętu rolniczego, mimo „wietrzonego” kryzysu europejskiego.

- Jest to czas gdy większość rolników otrzymała dopłaty bezpośrednie, spora grupa czeka na rozpatrzenie wniosków z PROW. Łącząc te wszystkie środki, również te pochodzące z bieżącej sprzedaży produktów rolnych, jeszcze w lutym podejmują decyzje inwestycyjne. Polagra Premiery ma właśnie pomóc w świadomym podjęciu takiej decyzji – powiedział Sawicki.

Szef resortu rolnictwa zwrócił też uwagę na problem wykupu dzierżaw z Agencji Nieruchomości Rolnych.

Obiecał, że od prezesa ANR będzie bardzo mocno oczekiwał zmian w „stylu i sposobie” sprzedaży nieruchomości i gruntów należących do ANR.

– Czas przestać z przetargami na powierzchnie niedzielone. Czas dać szanse rolnikom na kupowanie mniejszych działek. Te działki, które będą przeznaczone do sprzedaży zostaną podzielone o powierzchni nie większej niż średnia wojewódzka. Tak żeby rolnicy mogli rzeczywiście skorzystać z tej oferty – mówił Sawicki.

Mniejsze gospodarstwa mają mieć możliwość zakupu ziemi przez kupno mniejszych powierzchni w ratach – pierwsza rata: 10 proc., kolejne rozłożone na 15 lat przy oprocentowaniu 2 proc. z preferencyjnej linii kredytowej na tworzenie i powiększanie gospodarstw rodzinnych.

Minister przypomniał, że termin podjęcia preferencyjnych kredytów i preferencyjno-ratalnej sprzedaży ziemi upływa 31 grudnia 2013 r.

Według Sawickiego, rozporządzenie o sprzedaży ratalnej ziemi powinno zostać przedstawione w ciągu miesiąca. Projekt jest po konsultacjach społecznych.

Targi Polagra Premiery rozpoczęły się w czwartek 16 lutego, oficjalne otwarcie zaplanowano na sobotę. Oprócz minstra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego, w spotkaniu uczesniczył Andrzej Butra, podsekretarz stanu w ministerstwie. Gospodarzem spotkania był Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich