Na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęto Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych Polagra Food, Międzynarodowe Targi Gastronomii Polagra Gastro i Targi Wyposażenia Hoteli Invest Hotel.


Towarzyszą im Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych Polagra Tech, oraz Międzynarodowe Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego Pakfood.

Od soboty w Poznaniu trwają już Targi Smaki Regionów.

Jak podkreślił w poniedziałek w Poznaniu na konferencji prasowej minister rolnictwa Stanisław Kalemba, Polagra doskonale odzwierciedla zachodzące w ostatnich latach zmiany w rolnictwie, na polskiej wsi i w sektorze rolno-spożywczym.

- Polski sektor rolno-spożywczy jest jednym z najmocniejszych w UE. Należymy do największych producentów żywności. Jesteśmy największym w Europie producentem jabłek, pieczarek, zajmujemy drugie miejsce w produkcji żyta i ziemniaków - powiedział.

Jak podkreślił, między 2003 a 2012 rokiem eksport towarów rolno-spożywczych wzrósł czteroipółkrotnie. W ub. roku jego wartość wynosiła blisko 18 mld euro.

- To świadczy o zmianach, jakie się dokonały w polskich gospodarstwach, na polskiej wsi, ale także w sektorze rolno-spożywczym, gdzie zainwestowano środki pomocowe. Spowodowało to, że mamy jedne z najnowocześniejszych technologii w Europie.() Ten sektor ma dynamikę, jakiej nie ma w żadnym innym sektorze naszej gospodarki - powiedział.

- Zakładamy, że rok 2013 będzie rokiem rekordowym, jeśli chodzi o eksport i nadwyżkę w handlu zagranicznym. Polska żywność jest zdrowa i bezpieczna. Cały czas podnosimy wysokie standardy tej żywności. Jest znana na całym świecie, zdobywa coraz dalsze rynki. Mamy jeszcze duży potencjał w produkcji i w eksporcie w sektorze rolno-spożywczym - dodał.

Stanisław Kalemba pozytywnie ocenił wygraną Angeli Merkel w zakończonych w Niemczech wyborach. Podkreślił, że Niemcy to bardzo ważny odbiorca polskich towarów rolno-spożywczych.

- Z zadowoleniem przyjmujemy wyniki wyborów w Niemczech. () Jedna czwarta naszej żywności trafia do bardzo wymagającego konsumenta w Niemczech. Mamy po sąsiedzku bardzo dobrego, wiarygodnego partnera. Relacje polsko-niemieckie układają się bardzo dobrze, więc będzie stabilizacja w tym zakresie - powiedział.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich zaprezentowanych zostanie kilkaset nowości rynkowych. Odbędą się m.in. mistrzostwa w parzeniu herbaty oraz kawy, rozstrzygnięty zostanie też konkurs o Kulinarny Puchar Polski. Wydarzenia targowe zakończą się w czwartek, Targi Smaki Regionów potrwają do wtorku.