Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że Uniwersytet Ludowy będzie miał na celu "rozwijanie poczucia tożsamości oraz kultury wsi i małych miast".

- Chcemy też poprzez Uniwersytet inicjować różne działania o charakterze społecznym, gospodarczym. Nazwaliśmy go Uniwersytetem Trzech Mórz, bo współpracujmy szeroko z naszymi przyjaciółmi z Węgier, Słowacji i Mołdawii i Rumuni - mówił Terlecki.

Z kolei Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi wskazała, że od 2018 roku, kiedy w życie weszła ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich, która pozwoliła nadać im osobowość prawną, rząd przekazał im ponad 80 mln zł. Zapowiedziała, że finansowanie KGW będzie kontynuowane w tym roku na poziomie 40 milionów złotych.

- To wsparcie kontynuujemy, ponieważ doceniamy, jak ważną rolę pełnią w kwestii utrzymywania i kultywowania polskich tradycji, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, tak naprawdę wielu aspektów działalności polskiej wsi - mówiła wiceminister.

Zaznaczyła, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 10 tys. Kół Gospodyń Wiejskich, jednocześnie wyraziła nadzieję, że dzięki wsparciu rządowemu będzie ich przybywać.

Świętokrzyski Festiwal Samku jest największym kiermaszem potraw i produktów regionalnych. Organizatorami wydarzenia, które po raz piąty odbyło się w Parku Etnograficznym w Tokarni były m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Muzeum Wsi Kieleckiej.