W czwartek w sąsiedztwie opolskiego oddziału ARiMR na konferencji prasowej szef opolskich struktur PSL Marcin Oszańca i wicemarszałek województwa opolskiego Antoni Konopka odnieśli się do działalności wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego.

Ludowcy przypomnieli, że w poniedziałek wiceminister Kowalski w Opolu na konferencji prasowej wypowiadał się głównie na temat działań prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego i budowy przez miasto koło dworca kolejowego Opole Główne centrum przesiadkowego, które Kowalski określił jako "najdroższy, pusty parking w Polsce".

- Polscy rolnicy blokują drogi w obawie przed niekontrolowanym zalewem polskiego rynku przez żywność z Ukrainy. Drobiarze mają coraz większy problem z rosnącymi kosztami energii i importem mięsa drobiowego oraz jaj ze wschodu. W ciągu ostatnich kilku lat zlikwidowano 130 tysięcy gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody, a w regionie pojawiają się kolejne ogniska grypy ptaków. Tymczasem wiceminister rolnictwa nawet nie zająknął się o polskich rolnikach, licząc puste miejsca na miejskim parkingu - powiedział Oszańca.

Lider opolskiego PSL przypomniał, że o problemach z importem zbóż, mięsa drobiowego i jaj, jakie pojawiły się w krajach sąsiadujących z Ukrainą, wielokrotnie mówił już Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa UE. Zdaniem Oszańcy, resort rolnictwa powinien szybko podjąć rozmowy z UE na temat możliwości ograniczenia negatywnych skutków tej sytuacji dla polskich producentów żywności.

Wicemarszałek Konopka podkreślał, że PSL nie jest przeciwny pomocy udzielanej Ukrainie, jednak nie powinna ona polegać na wyrządzaniu szkód polskim producentom żywności i konsumentom.

- Rząd, który tak chętnie się chwali likwidowaniem mafii VAT-owskich nie powinien mieć problemu, gdzie z ustaleniem, gdzie podziewa się żywność wwożona do Polski. Chciałem przypomnieć, że jednym ze znaczących filarów polskiego eksportu jest żywność, w tym zboże, drób i jaja. Obowiązkiem rządu jest ochrona tego sektora produkcji - powiedział Konopka.

Palący problem importu zbóż z Ukrainy

We wtorek minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zadeklarował, że Polska chce włączyć całą Unię Europejską do pomocy Ukrainie, "by łagodzić skutki, jakie ponoszą rolnicy z krajów przygranicznych w związku z importem ukraińskich produktów rolno-spożywczych". "Przedstawiałem problemy ze zbytem zboża, na jakie napotykają rolnicy państw sąsiadujących z Ukrainą" - relacjonował wicepremier, dodając, że w założeniu, zboże przywożone z Ukrainy miało trafiać do krajów Europy Zachodniej i do Afryki. Wyjaśnił, że część tego zostaje w krajach sąsiadujących, "stąd pewne problemy zaczęły się pojawiać wśród rolników, którzy nie mogli swojego zboża sprzedać ze względu na zapełnione magazyny".

Minister rolnictwa i rozwoju wsi pytany we wtorek w Radiu Wnet o pomoc dla rolników w związku problemami związanymi z importem z Ukrainy produktów rolno-spożywczych, głównie zboża, powiedział: "Na stole są, jak na razie, działania organizacyjne, które już czynimy, to jest eliminacja zboża tzw. technicznego, które już od października jest całkowicie wykluczone, to są m.in. dopłaty do przechowania, możliwa pomoc w eksporcie".

Kowalczyk pytany o rozwiązania, które proponował w imieniu Polski w Brukseli odpowiedział, że chodzi o "różne wersje rozwiązań, różne rodzaje pomocy". Zastrzegł, że rozwiązania o zamknięciu granicy i przywróceniu ceł "raczej nie są rozważane". "Były rozważane różne warianty, przewóz, uszczelnienie tranzytu, ale również skorzystanie ewentualnie z rezerwy kryzysowej, pomoc dla eksporterów, dla rolników" - wskazał. Zaznaczył jednocześnie, że Polska jest gotowa zaangażować w pomoc swoje pieniądze.

Jak zapowiedział, polskie propozycje skierowane do KE będą w tym tygodniu. "Natomiast zgody w tym tygodniu nie należy się spodziewać".