- Dziś jest dobry dzień dla Polski. Dwa ugrupowania demokratycznej opozycji zdecydowały, że to jest ten moment, w którym trzeba wkroczyć na wspólną drogę, zbudować to, o co prosiło nas tylu wyborców: trzecią drogę w polskiej polityce - mówił Hołownia.

Po długich rozmowach podjęliśmy wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym decyzję o wspólnym starcie w nadchodzących wyborach parlamentarnych - poinformował.

Kosiniak-Kamysz oświadczył: "Mamy plan dla lepszej Polski. Polski uczciwej, przedsiębiorczej, gospodarnej. Chcemy wygrać nadchodzące wybory".

Hołownia mówi "nie"starej polityce. Idzie nowe?

Hołownia podkreślił, że Polska 2050 z PSL proponują kompletnie nową propozycję.

Wspólna droga, na którą dzisiaj wchodzimy, to dla mnie wielka radość. To kompletnie nowa propozycja, która w jasny sposób mówi "nie" starej polityce. Wybieramy drogę wartości, wsparcia dla aktywistów i energii społecznej. Mówimy stanowcze "nie" agresji, nienawiści, hejtowi i dzieleniu Polaków. Umówiliśmy się, że razem zrobimy dobre rzeczy dla Polski - zapowiedział Hołownia.

Dodał, że umowa koalicyjna zostanie opublikowana w internecie. "Umowa, którą dzisiaj zatwierdził zarząd mojej partii i Naczelny Komitet Wykonawczy PSL, mówi wprost, że powołamy wspólny, koalicyjny komitet wyborczy. Precyzuje, jakie wartości przyświecają nam, kiedy decydujemy się na tę współpracę, jakie punkty wypracowanego wspólnie założenia programowego chcemy Polakom obiecać, że zrealizujemy, mimo wszystkich różnic, które nas dzielą" - dodał lider Polski 2050.

Jak poinformował, obie formacje umówiły się na to, że wspólnie zrobią dobre rzeczy dla Polski. - Jesteśmy dzisiaj tutaj po to, żeby powiedzieć, że umówiliśmy się, że razem wspólnie zrobimy dobre rzeczy dla Polski, że jest nadzieja - powiedział Hołownia.

Wyraził nadzieję, że ten dzień "jest początkiem odwrócenia dwóch ważnych rzeczy, które powinny się dzisiaj w polskiej polityce odwrócić".

Po pierwsze, odwrócenie tej tendencji czy tego myślenia: "a co to będzie jesienią, czy my wygramy, czy nie wygramy". Stajemy tutaj dzisiaj po to, żeby wam powiedzieć, że wygramy. I, że właśnie dlatego robimy to porozumienie, że innej opcji nie zakładamy. To jest nasza strategia zwycięstwa - podkreślił Hołownia.

Jak ocenił, dość już tej polityki, która zwraca się ku politykom, ich sporom i ich problemom. Według Hołowni potrzeba takiej polityki, która "zwraca się ku Polakom, ku wyborcom, ku tym, o których w całej polityce powinno chodzić".

Władysław Kosiniak- Kamysz podkreślił, że "lepsza Polska jest możliwa". Dziękował też za zaufanie i cierpliwość. "Mamy plan dla lepszej Polski. Polski uczciwej, przedsiębiorczej, gospodarnej. Chcemy wygrać nadchodzące wybory. Jesteśmy pierwszymi środowiskami, które połączyły swoje siły. To jest wielkie zobowiązanie. Takie sojusze wymagają precyzji, odpowiedzialności i zaufania" - mówił szef PSL.

To połączenie dwóch środowisk politycznych - młodego ruchu i bardzo doświadczonej formacji. Ugrupowań, które wyrastają z różnych korzeni, ale mają wspólne ideały i chcą razem iść razem nie po to, by budować swoją pozycję. (...) Chcemy wygrać te wybory i zrobimy wszystko, by te wybory wygrać, mamy plan jak te wybory wygrać - zapewnił.

Kosiniak-Kamysz dodał, że sojusz, jaki zawierają z Szymonem Hołownią, wymaga "precyzji, odpowiedzialności i zaufania". Zapewnił, że on ma do lidera Polski 2050 zaufanie.

"Jesteśmy otwarci na współpracę. I może to oczekiwanie, które było często wyrażane przez wielu - o jednej liście, które nie daje efektów, bo nikt tego nie potwierdzi - nie spełnia się i możecie być tym trochę rozczarowani. Ale chcę wam nakreślić perspektywę przyszłości: wspólny rząd jest możliwy z partiami demokratycznymi. I to my wyraźnie deklarujemy, że taki wspólny rząd z partiami demokratycznymi po kolejnych wyborach chcemy tworzyć" - oświadczył.

W umowie pomiędzy Polską 2050 Szymona Hołowni a Polskim Stronnictwie Ludowym o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych w 2023 r. zapisano m.in., że w skład Koalicyjnego Komitetu Wyborczego wejdzie 10 osób, po 5 wskazanych przez zarządy obu partii.

Podkreślono, że obowiązywać będzie parytet partyjny przy powoływaniu na stanowiska pełnomocnika wyborczego i finansowego, tj. Komitet Wyborczy powoła pełnomocnika wyborczego wskazanego przez Polskę 2050, jednocześnie na jego zastępcę powoła kandydata wskazanego przez PSL; przy czym na stanowisko pełnomocnika finansowego - kandydata wskazuje PSL, zaś na stanowisko zastępcy pełnomocnika finansowego kandydata wskazuje Polska 2050.

W umowie zapisano też, że każda z partii powołuje odrębny sztab wyborczy, które będą ściśle koordynować swoją pracę.

W dokumencie określono też zasady finansowania kampanii wyborczej i podziału subwencji. Zgodnie z umową, obie partie zadeklarowały przeznaczenie porównywalnych środków z funduszu wyborczego każdej partii na finansowania koalicyjnego komitetu wyborczego, a subwencja wyborcza przysługująca koalicji wyborczej podzielona ma zostać pomiędzy partiami w równych częściach.

Umowa określa także metodę podziału miejsc na listach wyborczych. Zgodnie z nią, każda z partii zobowiązuje się do zapewnienia po 50 proc. kandydatów na posłów na wspólnej liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego w wyborach do Sejmu.